#WywieśFlagę! Tak jak Prezydent RP bądź dumny z barw narodowych

2 maja 2018

Dziś 2 maja, Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą, jutro Święto Narodowe 3 Maja.   za pośrednictwem Twittera zachęca do wywieszenia flagi!  Biało- czerwoną wywiesił na balkonie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Akcja opatrzona jest hasztagiem #WywieśFlagę.


2 maja Prezydent RP  Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Obchody rozpoczną się od uroczystego podniesienia Flagi Państwowej RP na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.

Następnie Prezydent, razem z Pierwszą Damą, mają rozdawać biało-czerwone flagi warszawiakom i wszystkim, którzy zgromadzą się w czasie tej uroczystości na placu Zamkowym.


W południe na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczy narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą, i które są ambasadorami polskiej sprawy. Prezydent wręczy również odznaczenia państwowe.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski podkreśla, że Prezydent, „dla którego sprawy Polonii od początku sprawowania urzędu są jednym z priorytetów”, zorganizuje po raz kolejny uroczystość, w czasie której zostaną odznaczone osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się polskiej sprawie poza granicami Polski.

Minister zwraca uwagę, że uroczystości zarówno 2, jak i 3 maja, jak to jest w zwyczaju Prezydenta Andrzeja Dudy, mają zawsze taki dwojaki wymiar – z jednej strony oficjalny, a z drugiej strony mają ten bardzo silny wymiar obywatelski, którego znaczenie Prezydent zawsze podkreśla – zaznaczył minister.

Po południu Prezydent weźmie udział w „Biało-Czerwonej Sztafecie RMF FM”.

W 2017 roku RMF FM zorganizował pierwszą biało-czerwoną sztafetę, przemierzając Polskę z północy na południe – z Helu na Giewont. W tym roku sztafeta będzie biegła w odwrotnym kierunku. Zacznie się pod Tatrami, a zakończy na Bałtyku, na pokładzie ORP Błyskawica. W sztafecie wraz z ekipą RMF FM pobiegną gwiazdy muzyki i sportu oraz politycy, w tym także Andrzej Duda.  Latem flagę słuchaczy RMF FM weźmie ze sobą na szczyt K2 polski skialpinista, Andrzej Bargiel. (KG)
Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.Prezydent Andrzej Duda zachęca do wywieszania flag narodowych z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej. Święto flagi zostało wprowadzone 20 lutego 2004 roku. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *