Wiceminister odpowiedzialny za kontakty z Polakami za granicą traci stanowisko

3 kwietnia 2018

Jan , dotychczasowy w , odpowiedzialny między innymi za kontakty z Polonią i Polakami za granicą stracił stanowisko. Jego obowiązki przejął nominowany dziś przez szefa resortu spraw zagranicznych na stanowisko podsekretarza stanu Andrzej Papierz. 

Na polecenie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza zlikwidowano jedno z dwóch stanowisk sekretarza stanu w MSZ. Tym samym Jan Dziedziczak przestał pełnić swoją dotychczasową funkcję.

– poinformował dyrektor biura rzecznika prasowego ministerstwa spraw zagranicznych Artur Lompart. To  nie jedyna zmiana w resorcie.


Andrzej Papierz odebrał dziś z rąk ministra Jacka Czaputowicza nominację na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Nowy wiceszef MSZ będzie odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa, Polonii, konsularne oraz dyplomacji publicznej.

Andrzej Papierz urodził się w 1966 r. Jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas studiów był członkiem Zarządu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działał jednocześnie w podziemnych strukturach Solidarności. Był współzałożycielem i jednym z liderów Ligii Republikańskiej oraz uczestnikiem Ruchu i Pokój. W 1989 r. był członkiem  Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.


W 1990 r. rozpoczął pracę w Tygodniku Solidarność. W latach 1991-93 był zatrudniony jako analityk w Urzędzie Ochrony Państwa, gdzie tworzył opracowania na temat sytuacji politycznej na Wschodzie po upadku Związku Radzieckiego. W 1993 r. powrócił do dziennikarstwa, rozpoczynając pracę w Polskim Radiu.  Od 1994 r. był dziennikarzem Telewizji Polsat, a w latach 1995-96 redaktorem programu publicystycznego Puls Dnia w TVP. W 1996  r. pracował w dzienniku „Życie”, a następnie w telewizji RTL 7. Kilkakrotnie wyjeżdżał na Kaukaz w roli korespondenta wojennego. W latach 1998-2001 był zastępcą dyrektora, a następnie dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Od 2001 do 2006 r. kierował Instytutem Polskim w Sofii. Po powrocie do kraju został dyrektorem Biura Kadr i Szkolenia w MSZ. W 2006 r. uzyskał stopień ambasadora tytularnego. W trakcie swojej kariery dyplomatycznej pełnił funkcję Ambasadora RP w Bułgarii (2007-2010),  ambasadora tytularnego w Ambasadzie RP w Kabulu (Afganistan), starszego doradcy Dowodzących Polskim Kontyngentem Wojskowym w prowincji Ghazni (w ramach ISAF). Od 2013 do 2016 r. był Konsulem Generalnym RP w Ałmaty () i Biszkeku (), a w latach 2017-2018 pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Stambule (Turcja).

Andrzej Papierz został odznaczony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2000), Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” (2011), Medalem Gwiazda Afganistanu (2012), Afghanistan Campaign Medal (2012), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015) oraz Medalem „Pro Patria” (2016).

Kresy24.pl/za msz.gov.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Wiceminister odpowiedzialny za kontakty z Polakami za granicą traci stanowisko

 1. józef III Odpowiedz

  3 kwietnia 2018 w 20:05

  Dziedziczak, zero znajomości spraw polonijnych (zwłaszcza wschodnich) ; Papierz : z środowisk ULB (WiP) zawsze niechętnych Polakom na Wschodzie, zawsze bezwarunkowych kapitulantów wobec nacjonalizmów ULB

 2. Kresowiak Odpowiedz

  3 kwietnia 2018 w 20:38

  Lepiej późno, niż wcale, ale zdecydowanie za późno.

 3. smutny Odpowiedz

  4 kwietnia 2018 w 05:18

  A mnie sie zdawało ze poleciał za krytykę Izraela o antypolonizm nu nasze MSZ coraz bardziej nienasze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *