USA przypominają: Krym to Ukraina

15 marca 2018

– Cztery lata temu, przeprowadziła bezprawne, sfabrykowane „referendum” na Ukrainie, by podjąć daremną próbę legitymizacj (…) aneksji rosyjskiego terytorium. Mieszkańcy Krymu zostali zapędzeni do głosowania pod nadzorem uzbrojonych po zęby rosyjskich żołnierzy. Twierdzenia Rosji, że obywatele Ukrainy dokonali wolnego wyboru w tym pozorowanym „referendum” zawsze były pozbawione wiarygodności  – powiedziała podczas konferencji prasowej rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu Heather Nauert.
Nawiązała tym samym do tego, że ostatnie dni przed wyborami prezydenckimi w Rosji, jak również dzień samego głosowania prezydent Rosji Władimir spędzi na Krymie. Nazwała to kolejny otwartym przyznaniem się rosyjskich władz do pogardy dla prawa międzynarodowego, zasad integralności terytorialnej i suwerenności państw.
– Poza rządy rosyjskie na Krymu wiążą się z ogromnymi kosztami ludzkimi – dodała Nauert. – Przez ostatnie cztery lata Rosja zaangażowała się tam w kampanię przymusu i przemocy, nacelowaną na każdego, kto sprzeciwia się próbie aneksji
Przypomniała w tym kontekście Tatarów krymskich czy innych mieszkańców Krymu, sprzeciwiających się aneksji albo po prostu niezależnych i aktywnych. Padają ofiarą licznych represji rosyjskich służb (pisaliśmy o tym m.in. tutaj, tutaj, tutaj lub tutaj). Jak powiedział w tym tygodniu wygnany z Krymu były przywódca tamtejszych Tatarów i dysydent w czasach sowieckich, Mustafa Dżemilew, zdarzają się porwania, morderstwa i tortury. – W czasach sowieckich nawet w najmroczniejszym, stalinowskim okresie nie porywano ludzi w tajemnicy. Istniała procedura zabijania ludzi – oni próbowali to robić w ramach swojego prawa. Po rozpoczęciu okupacji mieliśmy do czynienia z przypadkami znikania ludzi. Obecnie zarejestrowaliśmy 49 takich przypadków porwań. 19 osób udało się uratować i pomóc w ucieczce na „kontynentalną” Ukrainę. Znaleźliśmy sześć trupów ze śladami tortur. Kilka osób odnalazło się w łagrach i więzieniach. Byli oni sądzeni potajemnie bez obecności swoich krewnych w politycznych procesach. 16 osób zaginęło bez wieści i według wszystkich oznak nie ma ich już wśród żywych – podkreśla Dżemilew w rozmowie z Biełsatem. Więcej na ten temat tutaj.
– Popieramy odważnych ludzi, którzy wciąż mówią o tym bezprawiu i wzywamy Rosję do zrezygnowania z prób dławienie fundamentalnych wolności: słowa, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się, wolności religii i wyznania – podkreśliła rzeczniczka.
– Potwierdzamy nasze przekonanie dla suwerenności Ukrainy i integralności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granic – dodała.
Tymczasem przebywający w Sewastopolu Putin na mitingu przedwyborczym nazwał aneksję Krymu „sprawiedliwością dziejową”, powiedział też, że to, co się stało na Krymie to przykład”prawdziwe, a nie fałszywej demokracji”.
Oprac. MaH, unian.net, gazetaprawna.pl, belsat.eu
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

13 odpowiedzi USA przypominają: Krym to Ukraina

 1. jarosz Odpowiedz

  15 marca 2018 w 17:17

  brawo USA, krym byl i bedzieUkrainski,razem z Anglikami wypedzimy ruskuw z dombasu i krymu.

  • Stanisław Odpowiedz

   15 marca 2018 w 17:33

   wypędzicie rusków, polaczków, madziarów, żydków… to ilu was tam zostanie?

   • babel

    16 marca 2018 w 06:25

    najpierw wypedzimy rosjan. z naszej ziemi ,bo to nasz obowiazek,a puzniej polaczkow bo to przyjemnosc.

   • olek

    25 kwietnia 2018 w 10:39

    pomarzyć dobra rzecz tym bardziej,że nic nie kosztuje i poprawia samopoczucie na jakiś czas.

  • z liścia Odpowiedz

   15 marca 2018 w 20:36

   A potem się obudziłeś cały mokry i wyglądnąłeś przez okno a tam nad Lwowem znowu łopocze polska flaga :).

  • lew Odpowiedz

   15 marca 2018 w 20:46

   Twoje niedoczekanie, Krym był rosyjski i bedzie na wieki wieków.

  • observer48 Odpowiedz

   16 marca 2018 w 08:39

   @jarosz
   Umiesz liczyć, licz na siebie. Anglicy nikogo za was nie wypędzą z Krymu, czy Donbasu, bo tak nielegalna kacapska okupacja Krymu, jak wojna w Donbasie są potrzebne USA, Anglii i Kanadzie do utrzymania obecnych i nałożenia w razie potrzeby nowych sankcji na kacapię w celu zablokowania kacapskich firm chcących zagospodarować złoża ropy i gazu tak w Donbasie, jak na szelfie czarnomorskim w ekonomicznych strefach gospodarczych Ukrainy i okupowanego Krymu.

   Skorumpowana do cna Ukraina jest niereformowalna w przewidywalnej przyszłości, więc Amerykanie będą chcieli w wyborach tak do Werchownej Rady, jak prezydenckich w roku 2019 wymienić obecnych sukinsynów Macrona, Merkel i Putlera na swoich sukinsynów z ich suką Julką od gazu na stanowisku prezydenta.

   Następne 14 miesięcy mogą przynieść Ukraińcom i oligarchom Porocha dużo nieprzyjemnych niespodzianek autorstwa USA, WB i, być może, Grupy Wyszehradzkiej i państw Trójmorza popieranych przez USA. Węgrzy już zaczęli, a Polska może być następna, jeśli Ukraińcy będą szli w zaparte w sprawie ekshumacji ofiar ludobójstwa wołyńskiego.

 2. Pafnucy Odpowiedz

  15 marca 2018 w 18:33

  Największa farsa to referendum w Kosowie w amerykańskim wykonaniu. Tam dopiero pakazali co to jest demokracja i dla kogo ona jest. Bezczelność i obłuda amerykańskich tzw sojuszników przerasta Rosjan o kilka głów. KOSOWO JEST SERBSKIE OD ZAWSZE NA ZAWSZE.

 3. Horst Odpowiedz

  15 marca 2018 w 21:23

  Krym to żadna Ukraina .Nigdy nie bedzie ukraiński.USA już 4-rok się mylą i mącą wodę w Europie !!!.

 4. Kros Odpowiedz

  16 marca 2018 w 11:45

  Brak konsekwencji i logiki. Czyje w takim razie powinno być Kosowo ? Nigdy nie należało do Albanii, ani nie było niepodległym państwem. Czemu odebrano je Serbii ? Na jakiej podstawie ?

  • SyøTroll Odpowiedz

   19 marca 2018 w 01:21

   Bo „nasi zaoceaniczni sojusznicy” mieli widzimisię. A ich widzimisię w ich opinii i ich sojuszników to prawo naturalne.

 5. lew Odpowiedz

  19 marca 2018 w 10:45

  A kiedy USA przypomną, że Lwów to Polska.

 6. jerkras Odpowiedz

  26 marca 2018 w 20:27

  Czemu USA nie powie ,że Lwów to Polska???????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *