Ukraiński parlament uchwalił tzw. ustawę o Donbasie

18 stycznia 2018

Za przyjęciem ustawy „O specyfice państwowej polityki w sprawie zapewnienia państwowej suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim” głosowało 280 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy. Przeciwko było 36 posłów, 2 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Ujęte w ustawię części Ukrainy zostały uznane prawnie za takie, w obrębie których uzbrojone oddziały i okupacyjna administracja Federacji Rosyjskiej przejęły i utrzymują ogólną kontrolę. Dokument określa, że czasowa okupacja przez Rosję terytorium Ukrainy, niezależnie od tego, ile trwa, jest nielegalna i nie przyznaje Rosji żadnych praw terytorialnych. Powstanie Zjednoczony Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy. Dotychczas oficjalnie prowadzi w Donbasie tzw. operację terrorystyczną (ATO) koordynowaną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.  , który będzie koordynował wszelkie działania w tym regionie; dotychczas zajmowała się tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO). Zadowolenie z powodu uchwalenia ustawy wyraził prezydent tego kraju Petro Poroszenko.


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podkreślił, że ustawa jest to znak zarówno dla Donbasu, jak i dla Krymu, że te terytoria to „nieodłączna część Ukrainy”.

zaprotestowała przeciwko ustawie.


Warto zwrócić przy okazji uwagę, że konsekwencja prawna jej przyjęcia jest taka, że Ukraina oficjalnie nie uznaję tzw. separatystów z tzw. republik na wschodzie Ukrainy za stronę. Ponieważ ich „przywódcy” sygnowali porozumienia mińskie i biorą udział w negocjacjach mińskich, to teraz uzgodnienia te stanęły pod kolejnym znakiem zapytania. A tych przecież było wcześniej i tak już wiele: porozumienia mińskie faktycznie nigdy w pełni nie weszły w życie, a na wschodzie Ukrainy regularnie dochodzi do walk i giną ludzie, choć oczywiście działania wojenne są nieporównywalnie mniej intensywne niż w latach 2014-15.

Oprac. MaH, tvp.info

fot. Ministry of Defense of Ukraine, CC BY-SA 2.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

24 odpowiedzi Ukraiński parlament uchwalił tzw. ustawę o Donbasie

 1. 2kbb Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 15:38

  No i cóż panie Poroszenko ze tego że robicie jakieś pozorowane ruchy z Donbasem kiedy tymczasem nie reformowana gospodarka zaczyn się rozpadać … Młodzi Ukraińcy uciekają z kraju a korupcja i przestępczość szaleją w najlepsze…Do czego wy ludzie doprowadzicie… ?

  • Kasper Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 17:53

   To dosyć proste – do Majdanu nr 3.

 2. Kresowiak Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 17:37

  Durnota i tyle. Kraj dusi się od oligarchów, chamstwa i bezprawia, a oni liczą ilość cycek u byka.

 3. observer48 Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 19:14

  Ustawa ta również daje prezydentowi prawo do użycia sił zbrojnych Ukrainy w Donbasie i na Krymie bez zgody Werchownej Rady. Nie wydaje mi się, żeby Ukraina chciała próbować odbić Krym, ale próba odbicia okupowanej przez kacapów i terrorystów części Donbasu w stylu chorwackiej Operacji Burza z sierpnia 1995 r. jest możliwa.

  Wyszkolona przez prywatne amerykańskie firmy i dozbrojona przez USA armia Chorwacji przepędziła wtedy z Krainy i części terytorium Bośni-Hercegowiny siły zbrojne Serbii i ponad 100 tys. Serbów w ciągu 72 godzin. Przygotowania do tej akcji trwały niecałe pięć lat, ale biorąc pod uwagę stopień skorumpowania i nasycenia kacapską agenturą, Ukraina będzie musiała z taką akcją poczekać jeszcze kilka lat.

  • Kresowiak Odpowiedz

   20 stycznia 2018 w 16:06

   …tacy sami terroryści, jak Polacy idący czarnym marszem w Warszawie. Gadasz bzdury.

  • Kasper Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 17:57

   Taka akcja nie ma cienia szansy i jest nierealna po pierwsze ze względu na pomoc którą rebelianckie republiki otrzymują i otrzymają od Rosji a po drugie ze względu na podpisane przez Poroszenkę porozumienie mińskie którego gwarantami są Niemcy i Francja.

 4. Obserwator Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 19:20

  Rosjanie mają jednak wielką cierpliwość… Ale jeśli różni orkowie nadal będą ich prowokować to ruszą i wtedy będzie wielkie batożenie.

  • observer48 Odpowiedz

   19 stycznia 2018 w 22:48

   @Obserwator
   RoSSjanie stoją na ostatnich, popękanych, glinianych nogach. Dzisiaj Bloomberg właśnie opublikował wiadomość o masowym wznowieniu działalności przez amerykańskich producentów ropy naftowej ze złóż łupkowych, wskutek czego ceny ropy spadły o dwa dolary za baryłkę, czyli trzy procent w ciągu dwóch dni. Liczba platform wiertniczych na terytorium USA jest największa od roku 2013, kiedy światowe ceny ropy osiągnęły $120 za baryłkę.

   Przewiduje się dalszy spadek cen tego surowca, ponieważ USA mają obecnie większy potencjał wydobywczy, niż Arabia Saudyjska, czy kacapia, czyli mogą rzucić rzucić na rynki światowe więcej tego surowca, niż kacapia, czy Saudyjczycy. Jeśli dodamy do tego produkcję kanadyjską z Alberty, Saskatchewan i prowincji atlantyckich (Hibernia), cięcia produkcyjne OPEC i kacapii nie spowodują na długą metę wzrostu cen światowych powyżej $60 za baryłkę Brent i $55 za baryłkę WTI.

   Kacapia niedawno przejadła federalny fundusz rezerwowy i zaczęła przejadać federalny fundusz emerytalny. Ukraina prawdopodobnie nie przyjęła tej ustawy bez cichego „błogosławieństwa” administracji USA.

   • Kasper

    22 stycznia 2018 w 18:10

    Kupa bredni – nie ma żadnego „masowego wznowienia” produkcji ropy a jej ceny na rynkach mają się świetnie – prognozowane jest osiągnięcie przez baryłkę ceny 70 $. O rosyjski fundusz rezerwowy ani emerytalny zupełnie się nie „martw” ponieważ rosyjska rezerwa budżetowa w połowie 2017 ponownie przekroczyła 400 miliardów $. Oczywiście, że ukraińSSka Rada Werhowna przyjęła te ustawę z błogosławieństwem amerykańskim ale raczej nie była to administracja Trumpa tylko Kongres. Ustawa ta zmieni tyle że będzie bo w żaden możliwy do realizacji sposób nie przybliży możliwości prawdziwej reintegracji Donbasu z Ukrainą o Krymie nawet nie wspominając 🙂

   • observer48

    22 stycznia 2018 w 20:28

    @Kasper
    Rezerwy złota i obcych walut narodowego banku kacapii to na dzień dzisiejszy niemal $439 miliardów, z czego ponad połowa to złoto (około $80 miliardów) i niezbyt płynne fundusze inwestycyjne (około $150 miliardów) czyli płynnej gotówki niewiele ponad $200 miliardów. Wypada też rozróżniać między funduszami rezerwowym i emerytalnym a państwowymi rezerwami złota i obcych walut.

    Co do cen ropy naftowej, to najprawdopodobniej ustabilizują się one do maja, lub czerwca br. w przedziale $35-$60 za baryłkę Brent i $30-$55 za baryłkę amerykańskiej WTI. Arabia Saudyjska zacznie pompować więcej, jeśli tylko zauważy, że traci swój udział w globalnym rynku tego surowca. Państwa członkowskie OPEC oszukiwały się nawzajem od momentu założenia tej organizacji w latach 1970. i nic się do tej pory nie zmieniło. https://www.dailyfx.com/crude-oil

  • peter Odpowiedz

   20 stycznia 2018 w 05:04

   Obserwator A dlaczego Rosjanie maja ruszyc Putin zawsze powtarza tak jak i wszystkie kremlowskie trole ze ta wojna to wewnetrzna wojna ukrainska
   PS widzisz zeby twoj guru putin byl cierpliwy i nie spanikowal z Krymem to sprawe mozna bylo inaczej zalatwic a tak ma sankcje i Ukraine przeciwko sobie
   Krym i Donbas to mln ludzi ktorzy mieli by wplyw na wybory i wladze w Kijowie

  • Bussu Odpowiedz

   27 stycznia 2018 w 17:28

   Módl się, trollu, żeby ciebie nie wybatożyli, bo ruscy swoich równie chętnie prześladują i mordują jak i sąsiadów. Wystarczy znać historię, żeby o tym wiedzieć i znać waszą ,parszywą naturę.

 5. Obiektywnie Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 19:55

  A co mieli zrobić Ukraińcy? Zaakceptować rozbiór własnego państwa jak polski sejm rozbiorowy w 1772 r.? Przynajmniej w tym są lepsi od Polski, że Rosja nie wymusiła na nich prawnej akceptacji siłowej zmiany ich granic. Prawo międzynarodowe jest po stronie Ukrainy.

  • observer48 Odpowiedz

   23 stycznia 2018 w 06:41

   Dokładnie! Kacapy mogą ujadać, warczeć i wyć do rozpuku, ale w świetle prawa międzynarodowego są bandytami, rabusiami i mordercami. Nikt i nic tego nie zmieni.

   • Kasper

    23 stycznia 2018 w 12:00

    Ujadać, warczeć i wyć do rozpuku mogą Amerykanie bo to oni pokazali ruskim jak łamiąc prawo międzynarodowe przeprowadzać agresje na suwerenne kraje i każdy o tym dobrze wie. Przykładem jest bombardowanie w 1999 Jugosławii i siłowe oderwanie od niej Kosowa oraz przeprowadzona w 2003 roku agresja na Irak. Zgodnie z Amerykańskim powiedzeniem „what goes around, comes around” ruscy pokazali, że lekcje łamania prawa międzynarodowego które w okresie „unipolarnym” dawali Światu Amerykanie, nie poszły w las. Zatem w świetle prawa międzynarodowego bandytami, rabusiami i mordercami którzy wyznaczyli szlak jego łamania są Amerykanie i tak jak napisałeś – nikt i nic tego nie zmieni.

   • observer48

    23 stycznia 2018 w 22:21

    @Kasper
    Kacapski problem w tym, ze to oni wyją, nie Yankesi. Yankesi pod wodzą Trumpa i niemal w 100% antykacaposkiego Kongresu metodycznie i niemal milczkiem duszą putledrowską kacapię tak, jak administracja Reagana dusiła Sowietów. Wydaje mi się, że już niedługo będziemy podziwiać i oklaskiwać ponowne wystawienie sowieckiego przedstawienia z 1991 r., tym razem z putlerowską kacapią w roli głównej. https://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/1597/5078/original.jpg

    Aha! Prognozy w dziedzinie cen ropy naftowej! Wygląda na to, ze potrafisz czytać po angielsku, więc sobie poczytaj (ja śledzę ruch cen ropy i gazu na bieżąco). https://www.dailyfx.com/forex/fundamental/article/special_report/2018/01/20/Oil-Prices-Vulnerable-to-Signs-of-Growing-U.S.-Crude-Output.html

    Obecna, moim zdaniem krótkotrwała zwyżka cen ropy naftowej przy stałych cenach gazu ziemnego jest spowodowana chwilowym zastojem w amerykańskiej produkcji tego surowca z powodu ataku zimy na terytorium USA i zniżką kursu wymiany dolara w stosunku do innych walut.

    Obecnie średni koszt amerykańskich producentów łupkowych podniesienia baryłki ropy do poziomu głowicy odwiertu to mniej, niż $20, a dla wielkich, zintegrowanych pionowo gigantów jeszcze mniej, nie wspominając już o niemal całkowitej eliminacji kosztów transakcji, które „łupkowcy” są zmuszeni ponosić.

   • Bussu

    27 stycznia 2018 w 17:30

    Kasper ! Trollu moskiewski ! Spadaj do swoich. Tu nie ma dla takich jak ty, miejsca. mam nadzieję, że ABW zajmie się tobą i twoimi kolegami.

 6. tagore Odpowiedz

  18 stycznia 2018 w 22:46

  Do utrwalenia swojej władzy potrzebują „zdrady”
  zachodu i krwawych walk za Dnieprem zakończonych „pokojem” „wymuszonym” przez zachód.

 7. gegroza Odpowiedz

  19 stycznia 2018 w 16:45

  Jaki scenariusz powinni realizować Ukraińcy ? To im powinno zależeć na eskalacji konfliktu. W tej wojnie sa stroną zdecydowanie przeważającą. Separatyści są zależni tylko i wyłącznie od Rosji, której fundusze też są wyczerpywalne. W innym przypadku konlikt ulegnie zamrożeniu i powstanie drugie Naddniestrze, które z czasem powoli zacznie przyłączać się do Rosji. To będzie idealna sytuacja dla Putina, który bez rozlewu krwi przejmie de facto kolejne tereny.

  • observer48 Odpowiedz

   19 stycznia 2018 w 22:25

   @gegroza
   Zgadzam się.

  • Kasper Odpowiedz

   22 stycznia 2018 w 18:24

   Zupełnie nie uważam aby to Ukraińcom miało zależeć na eskalacji konfliktu biorąc pod uwagę ich dramatyczną sytuację gospodarczą. Ukraina pozostaje przy życiu tylko i wyłącznie dzięki finansowej kroplówce od IMF która zresztą ostatnio została przez tę organizację zatrzymana ze względu na brak jakichkolwiek ukraińskich postępów w walce z korupcją. Jeżeli do tego dojdą trumny z żołnierzami tzw. ATO to Majdan nr 3 zbliży się z prędkością ekspresu TGV. Fundusze ukraińskie przeznaczone na wojnę mogą być gwoździem do trumny najdanowych, neobanderowskich władz Ukrainy.

 8. Maniek Odpowiedz

  23 stycznia 2018 w 20:33

  Dopóki USA via CIA bedą chciały upuszczać krew Putinowi w Donbasie, bedzie zabawa, będzie kasa. Putin już z tamtąd wszystko wywiózł, fabryki złom, zostały tylko kopalnie, które nadal kopią, tak to tylko niepotrzebne nikomu ruiny w które trzeba by włożyć mld USD, a to teraz musi ‚bojownikom’ tylko kase dawać aby mieli na gorzałe narkotyki i pnaienki. Proszence i innym oligarchom to odpowiada mają wojenkę, a żołnierze mają poligon gorzałe i się kręci 🙂 Byle do wiosny potem będzie lepiej 🙂

  • observer48 Odpowiedz

   24 stycznia 2018 w 08:25

   @Maniek
   Krótko, treściwie, dowcipnie i do tego prawda! Gratulacje! 🙂

 9. Bussu Odpowiedz

  27 stycznia 2018 w 17:32

  Ale tu trollstwa ! Obsiadły to forum jak muchy g..o. Widać tematyka Ukrainy jest dla ich mocodawcy niezmiernie ważna i próbują prać nam mózgi. Na pohybel wrogom Polski ! Na pohybel putlerowcom !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *