Ukraina zajmuje majątek Gazpromu

9 marca 2018

Dyplomatyczne placówki Ukrainy na całym świecie otrzymały polecenie ustalenia czy i jakie aktywa ma na ich terenie. Proces zajmowania majątku Gazpromu na Ukrainie już się rozpoczął.

Podstawą jest wyrok Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego, który nakazuje m.in. wypłacenie przez Gazprom Ukrainie ponad 2,5 mld dolarów. Gazprom nie zgadza się z werdyktem.

Ukraiński dystrybutor gazowy (Naftohaz) prowadzi też rozmowy z partnerami zagranicznymi. Mają oni ustalić, jak można zajmować i konfiskować majątek Gazpromu za granicą.


Do długu orzeczonego przez Trybunał należy doliczyć procenty za każdy dzień zwłoki – ok. 500 tys. dolarów. Poza tym ukraiński sąd zdecydował, że Gazprom musi zapłacić Ukrainie ok. 6 mld dolarów za złamanie prawa antymonopolowego.

Jak podawaliśmy, oprócz odmowy wykonania wyroku Gazprom zaczął zrywać umowy gazowe z Ukrainą.


Oprac. MaH, rp.pl, unian.net

fot. Anton Obolienskij, CC BY-SA 2.5

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

23 odpowiedzi Ukraina zajmuje majątek Gazpromu

 1. tagore Odpowiedz

  9 marca 2018 w 17:42

  Ciekawy pomysł,w zasadzie idealny powód do wojny.
  W sumie nawet termin i pogoda pasują.

  • peter Odpowiedz

   9 marca 2018 w 23:17

   Tagore Myslisz ze na Kremlu zmienia retoryke i przestana walczyc z faszystami a zaczna walczyc o zywotne interesy Rosji /gazpromu/?

   • tagore

    11 marca 2018 w 00:02

    Po prowokacji Chin wobec Taiwanu mogą postarać się o granice na Dnieprze i przejęcie Odessy.
    Niestety jest to całkiem realne.

 2. 2kbb Odpowiedz

  9 marca 2018 w 18:19

  Dzisiaj widać to gołym okiem że Kacapy mogą uderzyć w Ukrainę… Sowieci mają One Way Ticket, albo oni albo Ukraina…. Kreml monitoruje na bieżąco procesy na Ukrainie i każdy sukces Ukrainy jest śmiertelnie niebezpieczny dla Moskwy.
  Wśród zagrożeń dla Rosji jest :
  – wprowadzenie obowiązkowego nauczania w jęz ukraińskim powyżej 5 klasy szkoły podstawowej
  – wzrastający ruch bezwizowy pomiędzy UA a Europą i resztą Świata
  – wzrastająca ilość pracowników w Polsce i w Europie wysyłających zarobione pieniądze na Ukrainę co wzmacnia gospodarkę póki Ukraina nie wejdzie do EU i NATO
  – podatność na zniszczenie mostu z Krymu do Rosji i odcięcie tego półwyspu od zaopatrzenia z lądu.
  – wzmacnianie z roku na rok gospodarek ościennych kosztem Rosji ( wyprowadzka Ukraińskich pracowników z Rosji i przemieszczanie się ich do Polski i Europy Zachodniej
  – porozumienie Białorusi z Polską w sprawie instalacji energetycznych, dróg kołowych, kolejowych, wodnych Wisły, Prypeci, Dniepru, a także współpraca w handlu i biznesie.
  – wsparcie Ukrainy przez broń defensywną USA i szkolenia wojska w ramach LIT-POL-UKR
  – budowa szlaków zaopatrzenia dla Ukrainy w gaz i ropę z Polski, Słowacji, Rumuni…
  – wprowadzane na Ukrainie reformy gospodarcze
  – obecność Ukrainy w instytucjach międzynarodowych

  Można by tak wyliczać jeszcze długo ale widać wyraźnie dzisiaj że Rosja bez Ukrainy stanie się państwem azjatyckim… i tak się zaczyna dziać… Polska już dzisiaj ma 2 razy większy import z Niemiec niż Rosja. Przy obecnych sankcjach Sowieci cofają się coraz bardziej w przepaść … Rosja upadnie i to szybciej niż dzisiaj sobie wyobrażamy…

  • Mike Odpowiedz

   10 marca 2018 w 09:04

   Przestań już siać ukraińską propagandę, ciągle wklejasz to samo, weź może kup bilet i pomóż walczyć z tą kacapią w Donbasie. W Polsce każdy Ukrainiec to heroj. Dla Polski będzie najlepiej jak się nie da wciągnąć w gierki Ukrainy. Trzeba patrzeć na rząd czy daje gaz Ukrainie za darmo.

   • peter

    11 marca 2018 w 02:35

    mike ciagle ten gaz za darmo Moze raz ktos to wyjasni za darmo czy nie ? Moze kresy 24 cos na ten temat wiedza? Pytanie do Kresy24v Ukraina dostaje gaz za darmo z Polski?

  • observer48 Odpowiedz

   10 marca 2018 w 22:10

   @2kbb
   Wszystko prawda, ale z Banderą i Szuchewyczem tak do NATO, jak Unii Ukraina nie wejdzie, bo jeśli nawet Polska „zmięknie”, Węgry i Rumunia nie popuszczą. W tej chwili trwa walka o utrzymanie kluczowej pozycji USA w Europie, szczególnie w byłej strefie sowieckiej, a to się wiąże ze znacznym osłabieniem pozycji Francji i Niemiec w Unii i tutaj kluczowym graczem geostrategicznym jest Polska jako siła napędowa Trójmorza popieranego przez USA.

   Ukraina ryzykuje pozostanie na peryferiach Europy i stanie się państwem mafijnym kontrolowanym przez wzajemnie się zwalczające prywatne armie oligarchów po upadku RoSSji, który jest tylko kwestią czasu, ale będzie rozłożony w czasie i kontrolowany przez USA, WB i do pewnego stopnia Izrael, którym nie jest na rękę potencjalna wojna domowa w RoSSji, która może łatwo wymknąć się spod kontroli nawet putinowskim siłowikom.

  • Pafnucy Odpowiedz

   11 marca 2018 w 18:53

   Banderowski gawędziarzu od Tymy, już możesz na wschodnim Wołyniu i wschodnim Podolu stawiać nowe słupy graniczne między upainą a Rosją. Nie kradnijcie gazu to Rosja przestanie zakręcać.

  • pyra Odpowiedz

   11 marca 2018 w 21:00

   Kolego – byłem i na Ukrainie i w Rosji…. jeśli twierdzisz że Rosja stanie się krajem azjatyckim to powiem że Ukraina już dawno jest…. nawet nie bardzo wiem co porównywać.

 3. observer48 Odpowiedz

  9 marca 2018 w 19:36

  Przetrą drogę Polsce, która ma procesy przeciwko Gazpromowi w toku i spodziewa się korzystnych dla siebie orzeczeń tak w Sztokholmie, jak w Brukseli.

  • Mike Odpowiedz

   10 marca 2018 w 09:05

   a Rosja ma w doopie te orzeczenia 🙂

   • Darek

    10 marca 2018 w 21:20

    Najwyraźniej nie wiesz ile w biznesie warta jest wiarygodność. Gazprom z dnia na dzień zaczyna ją tracić i ostatni „kryzys gazowy” mocno ją podkopał. Nawet niemieccy politycy coraz bardziej powątpiewają w sens NS2! Gdy Gazprom będzie ignorował werdykty sądu to jego wiarygodność spadnie do zera i NIKT z nimi nie bedzie handlował. Wtedy cały gaz sprzedadzą Chińczykom, za pół europejskiej ceny!

   • peter

    11 marca 2018 w 02:36

    Mike tak jak i orzeczenia wzgledem MH17

  • tagore Odpowiedz

   10 marca 2018 w 11:19

   Nie martwił bym się procesem,a raczej tym ,że Polska armia ma w zasadzie 30-40 % wakatów i jej siła na wschodzie jest zbyt mała.O nikłej opl już nie mówiąc.

   • observer48

    10 marca 2018 w 21:50

    @tagore
    No i co z tego? Na terenie Polski i Niemiec są aktywa Gazpromu warte miliardy dolarów, które można legalnie zająć bez jakiejkolwiek zbrojnej konfrontacji. Można też legalnie zająć rachunki bankowe Gazpromu na terenie całej Unii. Wystarczą nakazy sądowe, które są stosunkowo łatwe do uzyskania.

 4. Mike Odpowiedz

  9 marca 2018 w 20:11

  No robi się gorąco, trzeba wzmocnić granicę.

  • peter Odpowiedz

   9 marca 2018 w 23:14

   Mike ktora?

 5. dupczek Odpowiedz

  9 marca 2018 w 23:20

  Chwała Ukrainie.

  • observer48 Odpowiedz

   10 marca 2018 w 21:51

   @dupczek
   Sało Ukrainie! 🙂

  • Mike Odpowiedz

   11 marca 2018 w 07:51

   i pomordowanym przez UPA !

  • Pafnucy Odpowiedz

   11 marca 2018 w 18:55

   A co to jest ukraina?

 6. i-95 Odpowiedz

  10 marca 2018 w 14:31

  kacap zawsze kacap , genow nie zmienisz ,, ludzie na pol-wsch. IRP zostali ukarani za skumanie sie z mongolami kacapskimi, te stracone 300 lat nigdy nie odrobia , teraz napewno zaluja tego i przeklinaja przodkow.,,

  • miki Odpowiedz

   11 marca 2018 w 00:47

   Dokładnie.Jest czego żałować dla Ukraińców ale są też pozytywy(dla nas).Wiemy już bowiem jak odbudować to co 360 lat temu szlag trafił aby było lepsze.A Ukraińcy będą mieli nauczkę aby nie rozwalać już nigdy Rzeczpospolitej i aby nie próbować samemu bo co z tego wychodzi to widzimy obecnie.Ale aby to się dokonało trzeba jeszcze kilku lat totalnej degrengolady , muszą totalnie upaść, będzie jeszcze gorzej bez ciepła, światła i chleba……..cóż, tak sobie wybrali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *