Uderzenie na Syrię (AKTUALIZACJA)

14 kwietnia 2018

USA, Wielka Brytania i Francja wczesnym rankiem polskiego czasu uderzyły w cele na terytoriach kontrolowanych przez reżim Baszara al-Asada wspierany przez Rosję i Iran.

Wiadomo, że głównym celem były laboratoria, fabryki i składy broni chemicznej. Pociski spadły w Damaszku oraz w okolicy miasta Homs. Użyto co najmniej 100 pocisków. Większość były to uderzania wystrzeliwanymi z okrętów na Morzu Śródziemnym rakietami, ale telewizja BBC pokazała też brytyjskie samoloty powracające do bazy na Cyprze.


„Misja wykonana!” – napisał na portalu społecznościowym prezydent Donald Trump dziękując nie tylko amerykańskim żołnierzom, ale też Francuzom i Brytyjczykom.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May podkreśliła, że celem nie jest angażowanie się w wojnę domową w Syrii, ale powstrzymanie reżimu Asada w Syrii przed dalszym użyciem broni chemicznej. Przyczyną ataku na reżim syryjski jest użycie broni chemicznej przeciwko cywilom we wschodniej Gucie. Rosja twierdzi, że to prowokacja, i że Zachód realizuje antyrosyjski scenariusz. Jak twierdzą kraje zachodnie, syryjskie oddziały rządowe wspierane przez Rosję w ostatniej fazie oblężenia  miasta Duma we wschodniej Gucie (kontrolowanej przez wrogie Damaszkowi oddziały), użyły broni chemicznej. Zginęło kilkadziesiąt osób, w dzieci.


Po kilku dniach od domniemanego ataku chemicznego Duma została opuszczona przez wrogie Asadowi grupy zbrojne (w większości z tzw. Armii Islamu) i wkroczyły do niej oficjalne syryjskie wojska oraz rosyjska żandarmeria wojskowa.

Rosja i odrzucają oskarżenia i sugerują, że Zachód ponosi współodpowiedzialność za to, co się stało w Gucie. Amerykańskie media napisały wczoraj, że władze USA są w posiadaniu próbek krwi i moczu pobranych od pacjentów i zmarłych w Gucie i badania wykazały, że zatruci zostali toksycznymi związkami chloru i jeszcze jednej nie do końca zidentyfikowanej substancji toksycznej, być może sarinu.

Rosja, której MSZ kilka dni temu zapewniał, że rosyjskie systemy przeciwlotnicze rozlokowane w Syrii zestrzelą nadlatujące pociski, a miejsca, skąd zostały wystrzelone, mogą zostać wzięte na cel, teraz ustami ambasadora Rosji w USA zagroziła „poważnymi konsekwencjami”, a prezydent Rosji Władimir Putin wydał oświadczenie, w którym nazwał uderzenie na Syrię „aktem agresji przeciwko suwerennemu państwu”. Uderzenia na Syrię poparły kraje NATO (w tym Turcja) i UE.

Rosja twierdzi, że większość pocisków zostało przechwyconych, Pentagon że wszystkie dosięgły celu.

AKTUALIZACJA

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjski projekt rezolucji potępiającej ataki zachodnie na reżim syryjski. Za rezolucją były tylko Rosja, Chiny i Boliwia.

Oprac. MaH, bbc.co.uk, nbcnews.com, politico.eu, cnbc.com

fot. US Navy

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

23 odpowiedzi Uderzenie na Syrię (AKTUALIZACJA)

 1. pol Odpowiedz

  14 kwietnia 2018 w 15:26

  No i gitara! USA i koalicia pokazały co mogą zrobić z Asadem i ruskimi najemnikami w Syrii ! 0,5 h i nie ma Asada i kumpli a to tylko mała demonstracia siły można powiedzieć pstryczek w nos rosianom i niech sie cieszą że nikt nie chciał zmasakrować ich najemników ( tym razem ).

 2. SLU-ZL Odpowiedz

  14 kwietnia 2018 w 20:44

  Ta zas… koalicja zrobila juz porzadki w Afganistanie Iraku Libi i zlikwidowala zlych dyktatorow.
  Mam pytanie jak te kraje wygladaly wtedy a jak wygladaja dzisiaj.

  • peter Odpowiedz

   14 kwietnia 2018 w 22:05

   Slu-Zl Mozna porownac gdzie kacapia weszla a gdzie USA
   NRD NRF Korea Plnocna Korea Poludniowa

   • zan

    15 kwietnia 2018 w 02:35

    peter, ale tak na temat. Co z Irakiem? Poza tym USA wchodziły też do Ekwadoru i Kolumbii i tam ustaliły ustroje na wieki. W Rosji Wall Street pomagało robić rewolucję bolszewicką, więc w sumie komunę zawdzięczamy USA.

   • ziutek

    15 kwietnia 2018 w 10:48

    100/100

   • peter

    16 kwietnia 2018 w 15:31

    Zan USA wchodzily tam gdzie kacapia pchala swoje brdne lapy

    Prwda jest ze amerykanskie firmy budowaly dla Stalina Dnieprogres Magnitogorsk Fabryki /Traktorow/ i slynna fabryke kielbasy /doktorska/

 3. observer48 Odpowiedz

  14 kwietnia 2018 w 21:07

  @YOLO
  Jak dotychczas, to potwierdzono przechwycenie trzech amerykańskich Tomahawków. Nie ma doniesień o przechwyceniu brytyjskich pocisków wystrzelonych przez myśliwce Tornado i francuskich odpalonych z fregat i okrętów podwodnych.

 4. peter Odpowiedz

  14 kwietnia 2018 w 22:03

  Yolo Sputnik i Ministerstwo Obrony Rosji pisze rozne rzeczy czesto sprzeczne ze soba Wystarczy przesledzic po koleji jakie bzdury Kreml wymysla i pisal na temat MH17

 5. kukuniek Odpowiedz

  14 kwietnia 2018 w 23:35

  HAŃBA ROSSJI!

 6. observer48 Odpowiedz

  15 kwietnia 2018 w 05:39

  @peter
  Według ostatnich analiz materiałów satelitarnych i filmów z kamer pokładowych myśliwców RAF, Syryjczycy wystrzelili około 40 pocisków antyrakietowych, ale dopiero po trafieniu przez alianckie pociski manewrujące w swoje cele, czyli WSZYSTKIE pociski manewrujące wystrzelone przez siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie uderzyły w zamierzone cele bez powodowania jakichkolwiek strat wśród ludności cywilnej. RoSSyjskie siły antyrakietowe rozlokowane wokół bazy w Tarsusie i kacapskich lotnisk na terytorium Syrii nie strzelały. https://www.nytimes.com/2018/04/14/world/middleeast/syria-airstrikes-analysis.html

  Nie jest znana dokładna liczba alianckich pocisków wystrzelonych wczoraj na Syrię i ocenia się ją od 105 do nawet ponad 200. Totalna porażka propagandowa i wizerunkowa kacapii, jeśli dodamy odrzucenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu kacapskiej rezolucji potępiającej wczorajszy atak na syryjskie obiekty wojskowe związane z produkcją i magazynowaniem broni chemicznej i biologicznej.

  • Hajnel Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 00:02

   Myśliwce RAF (o ile ten złom zwany „tornado” można tak nazwać) po pierwsze nie wleciały nad Syrię, tylko swoje bezużyteczne jak się okazało toporki odpaliły z nad morza i następnie zawróciły do bazy, więc mogły co najwyżej nagrać jak je odpalają (chociaż to brzmi śmiesznie bo po co nieustraszonego anglosaskiego pilota jeszcze przeciążać) angielskie rakiety w nic nie trafiły, ponieważ zostały strącone, podobnie jak większość amerykańskich rakiet, są zdjęcia, nagrania ale nie te z Doniecka z 2015 r. gdy Ukraińcy bombardowały gradami Donieck w nocy, takie nagrania wykorzystuje jedynie projektantka propaganda, żeby udowodnić że w cokolwiek trafiono. Po prostu, to jest prosta matematyka, głowica tomahawka to jest 450 czy 500 kg mat. Jeżeli Pentagon bredzi że 76 rakiet trafiło w ten budynek który pokazywali że się zawalił, to ja gratuluję. Tam powinna zostać wielka dziura w ziemi i nic więcej i tyle, koniec dyskusji. Nic po za tą ruderą (w której rzecz jasna nie było żadnej broni chemicznej, no by gdyby była to koalicja rozwalajac go wytruła by kolejnych Syryjczyków niewinnych cywilów i dzieci) i magazynem i jakąś wiatą Asadowi nie rozwalono. Jeżeli uważasz że takie są efekty trafienia 105 rakiet w cel, to jesteś zwyczajnie głupi i tyle i to nie jest żadna zniewaga, tylko zwyczajnie no są ludzie mądrzy i głupi i tyle, z głupimi też trzeba żyć w społeczeństwie, wytłumaczyć im raz, a nóż któryś może zastanowi się nad sobą i przestanie opowiadać i wklejać te swoje dyrdymały. Jeżeli nie, no to trudno, pozostaną głupi i głusi na wszelkie argumenty i nie będzie sensu z nimi dłuzej prowadzić dyskusji i tyle w temacie.

   • observer48

    16 kwietnia 2018 w 11:31

    @Hajnel
    Terytorium Syrii to raptem niecałe 60% terytorium Polski, więc samoloty bombardujące Syrię nawet spoza jej obszaru powietrznego miały w zasięgu kamer pokładowych znaczną część jej terytorium. Kacapskie bazy nie zostały zaatakowane, więc kacapy nie mieli powodu do strzelania do pocisków manewrujących, z których dwa, czy trzy nie doleciały do celu z powodu awarii, bo syryjski złom nie był w stanie zaatakować szybko lecących na niskim pułapie i kręcących się, niczym przysłowiowy smród po gaciach amerykańskich, brytyjskich i francuskich pocisków manewrujących.

 7. Hajnel Odpowiedz

  15 kwietnia 2018 w 09:18

  105 rakiet w większości tomahawków, a efekty prawie żadne. Chyba że ktoś wierzy że 105 rakiet odpala się do jednego czy dwóch celów, bo tyle nieznacznie ucierpiało. W rzeczywistości zaatakowano kilkanaście celów, np. lotnisko wojskowe w Damaszku czterema tomahawkami – wszystkie zestrzelone, baza w prowincji Hims 12 tomahaków – wszystkie zestzrelone itd. Większość amerykańskich rakiet została zestrzelona 70% a 20% zakłócona. Szkody wyrządziły jedynie 3 rakiety. USA i „koalicja” zostały ośmieszone przez stare choć modernizowane przez Rosjan radzieckie S-125, BUK-M1, S-200, Kwadrat. Te systemy powstały dawno temu do zestrzeliwania samolotów, tylko przypominam, pocisk taki jak tomahawk jest o wiele wolniejszy niż współczesny myśliwiec, mniej manewrowy, łatwo wykrywalny dla współczesnych srodków wykrywających jakimi dysponują Rosjanie w Syrii i jest w zasadzie łatwym celem, dla odpowiednio wyszkolonej i przygotowanej opl, więc nie ma się co dziwić że tak to wyszło. Oczywiście Pentagon może sobie gadać co chce, ale Syryjczycy świętują zwycięstwo na ulicach, a po minach Mattisa i Dumforda było widać coś odwrotnego. Pojawia się coraz więcej zdjęć, jak Syryjczycy zbierają z pustyni ten amerykański złom. A Rosjanie? Nie musieli używać S-400 i pancyrów bo i tak ośmieszyli USA za pomocą 30 i 40-letniej technologi i nie będą przecież strzelać z armaty do muchy. Wojny światowej nie zaczną, przecież ich nie zaatakowano. Pentagon przez tydzień się pocił, żeby nawet włos z głowy jakiemuś Rosjaninowi w Syrii nie spadł, bo momentalnie dostał by odpowiedź w postaci Donalda Cooka na dnie morza. Asad założył ciemne okulary i poszedł do pracy, wyzwalania reszty kraju od proamerykańskich terrorystów. USA jest skompromitowane dyplomatycznie za bezprawny atak na Syrię i militarnie co wykazałem wyżej. Skończyły sie czasy obalania „reżimów” przez to bandyckie imperium zła.

  • observer48 Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 11:37

   @Hajnel
   Poczytaj sobie, kacapski trollu! https://www.express.co.uk/news/uk/946037/syria-attack-storm-shadow-missiles-tornado-jets-military-action

  • peter Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 15:22

   Hajnel Wczorajszy komunikat z Pentagonu
   Pentagon: “The Russian disinformation campaign has already begun. There has been a 2,000 percent increase in Russian trolls in the last 24 hours.”

 8. olek Odpowiedz

  15 kwietnia 2018 w 11:30

  zniszczono ośrodek z bronią chemiczną ,ale nie słychać aby teren został skażony i zginęli ludzie od „rozwalonej ” chemii z tego ośrodka. Więc pytam co rozwalono?.Zaatakowane czynne lotniska działają i mają się dobrze ,częściowemu zniszczeniu uległo nieużywane lotnisko. System PL Syrii strącił 71 rakiet ze 103 wystrzelonych . Rosjanie nie włączyli się ze swoimi systemami PL . Ten nalot to blef pozwalający Trampowi wyjść z twarzą z jego twiterowej paplaniny i nauczka dla niego ,że trzeba najpierw myśleć a potem mówić.

  • observer48 Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 11:40

   @olek
   Skażenia nie będzie, bo nietrujące składniki sarinu należy zmieszać przed użyciem i użyć w ciągu następnych 30 dni.

  • peter Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 15:42

   Olek A dlaczego Rosjanie nie wlaczyli OPL? Ruskie trole trabily ze S400 zestrzeli wszystko Dlaczego Putin nie broni swojego sojusznika ? Jeszcze nie dawno Putin
   mowil / nie chcieliscie nas sluchac to teraz posluchacie i puscil animowany film o rakietach/ No i Trump go posluchal :))))))))))

   Ps Slyszalem ze z Kremla wyszla nowa dyrektywa Putin znowu okazal swoj geniusz zapobiegajac 3 wojnie swiatowej
   To raczej na uzytek wewnetrzny Trzeba ludowi wytlumaczyc dlaczego S400 /nie majace analogow w swiecie :))))) /nie bronilo Assada

 9. i-95 Odpowiedz

  15 kwietnia 2018 w 17:30

  kacapy sie ciesza ze wojna w Syrii i zeby byla jak najdluzej ,,ropa w gore i sprawdzaja swoj zlom w boju ,,

 10. observer48 Odpowiedz

  15 kwietnia 2018 w 21:55

  Kacapia dostała po ryju i tyle.

 11. Ian Odpowiedz

  16 kwietnia 2018 w 09:52

  tutaj macie…
  https://youtu.be/rR_N0l2kqtg

  • peter Odpowiedz

   16 kwietnia 2018 w 15:45

   Ian Tu macie

   Pentagon: “The Russian disinformation campaign has already begun. There has been a 2,000 percent increase in Russian trolls in the last 24 hours.”

 12. observer48 Odpowiedz

  16 kwietnia 2018 w 11:10

  @Ian
  Ta składanka RT TV to w 100% kacapska propaganda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *