Uderzenie amerykańskie w Syrii coraz bardziej prawdopodobne. Trump: „Przygotuj się, Rosjo!” (AKTUALIZACJA)

12 kwietnia 2018

zaklina się, że zestrzeli wszystkie rakiety wystrzelone w kierunku Syrii. Przygotuj się, Rosjo, bo nadlecą, piękne i nowe, i „inteligentne”!. Nie powinniście być partnerami Trującego Gazem Zwierzęcia, które zabija ludzi i go to bawi” – napisał prezydent Donald na jednym z portali społecznościowych odnosząc się do niedawnego domniemanego ataku chemicznego we wschodniej Gucie w Syrii, w którym mogło zginąć minimum kulkudziesięciu cywili, w tym dzieci. oskarżają o atak sojusznika Rosji, prezydenta Syrii Baszara al-Asada.

to enklawa w pobliżu Damaszku kontrolowana przez oddziały przeciwne reżimowi Asada, w większości sunnickich umiarkowanych islamistów („umiarkowanych” oznacza bardziej umiarkowanych niż „państwo islamskie”, które działało w innej części Syrii i zostało już prawie zupełnie pobite) z organizacji Dżaisz al-Islam. Nieoficjalnie wiadomo, że wspierana jest przez Arabię Saudyjską albo Turcję (żeby było bardziej skomplikowanie, niedawno prezydent Turcji w kordialnej atmosferze rozmawiał z prezydentami Rosji i Iranu w sprawie Syrii).


Ta enklawa otoczona jest w tym rejonie przez terytoria kontrolowane przez rząd w Damaszku i jego sojuszników – Rosję i Iran (Irańczycy to wyznawcy islamu szyickiego, rządzący w Damaszku klan Asadów to alawici, alawizm mieści się w nurcie szyickim). Od początku roku wojska rządowe, wspierane przez zagranicznych sojuszników, intensywnie próbują zlikwidować ten punkt oporu, kosztem wielu ofiar cywilnych. Wcześniej jednak były to ataki konwencjonalne, choć też już pojawiały się oskarżenia o ataki chemiczne, ale nie tak konkretne, jak obecnie.

Moskwa i Damaszek zdecydowanie zaprzeczają, że w sobotę w miejscowości doszło do ataku chemicznego, a jeśli już, to nie mają z tym nic wspólnego. Dzisiaj eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (agenda ONZ) potwierdzili na podstawie relacji i dokumentacji od lekarzy pracujących na miejscu, że w Dumie odnotowano ok. 500 przypadków hospitalizacji z powodu zatrucia chemicznego. Jednak agendy ONZ nie mają dostępu do zablokowanej enklawy i domagają się umożliwienia wyjazdu do wschodniej Guty, by pomóc poszkodowanym i zbadać sytuację na miejscu.


„The Guardian” podaje, że przywódcy oddziałów we wschodniej Gucie zdecydowali o opuszczeniu Dumy i wycofaniu się na północ od miasta. Z miasta uciekają też autobusami tysiące cywili.

W tym tygodniu w sprawie sytuacji w Syrii zebrała się dwukrotnie Rada Bezpieczeństwa ONZ.

Rzecznik Kremla Dmitrij jednocześnie wzywał USA do porzucenia planów ataku rakietowego w Syrii podkreślając, że to zdestabilizuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Odrzucił oskarżenia pod adresem Damaszku o zbrodnię wojenną i użycie broni chemicznej i powiedział, że Rosja jest za „pozbawionym emocji” śledztwem w tej sprawie. Jednak Rosja zawetowała w RB ONZ rezolucję, którą zgłosiły USA, która miała zainicjować dochodzenie w sprawie domniemanych ataków chemicznych w Syrii. Oprócz Rosji projekt ten odrzuciły jeszcze Chiny. Rosja zgłaszała natomiast w ONZ z kolei dwa swoje projekty rezolucji w sprawie badania doniesień o ataku chemicznym, ale nie zdobyły nawet 9 głosów poparcia w Radzie Bezpieczeństwa, by w ogóle być rozpatrywane w porządku obrad.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że USA zrobiły więcej niż musiały, by zdobyć rosyjskie poparcie dla swojej rezolucji w sprawie zbadania wydarzeń we wschodniej Gucie i utworzenia ciała śledczego ONZ, które byłoby „niepodzielne, niezależne i profesjonalne”, o co, jak mówiła, wnioskowała od dawna sama Rosja. Rosyjski ambasador Wasilij Niebienzia oskarżył jednak USA o ustawienie głosowań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, tak by odrzucenie amerykańskiej propozycji było „pretekstem” do „uzasadnienia użycia siły przeciwko Syrii”.

Rosyjski ambasador w Libanie, podobnie jak rosyjscy dowódcy wojskowi, powiedział że ewentualny atak amerykański spotka się z odpowiedzią Rosji, rakiety zostaną zestrzelone i na cel mogą być wzięte wyrzutnie, z których będą wystrzeliwane.

Tymczasem europejska agencja kontroli lotów wysłała ostrzeżenie do przewoźników latających w regionie wschodniego Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, by wzięli pod uwagę, że w ciągu „najbliższych 72 godzin” możliwe są przeloty rakiet w kierunku Syrii. Donald Trump zaś zrezygnował z planowanej podróży do krajów Ameryki Południowej.

Światowe media piszą, że nie wiadomo jeszcze, czy ewentualny atak na pozycje syryjskie w odpowiedzi na wydarzenia we wschodniej Gucie będzie tylko amerykański, czy też przyłączą się do niego inni sojusznicy USA. Stanowiska krajów NATO i UE, a także głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pokazuje, że na razie USA mają duże i stabilne poparcie w tej sprawie nie tylko krajów ze strony zachodnich.

AKTUALIZACJA

BBC podaje, że do amerykańskiej akcji w Syrii mogą przyłączyć się Wielka Brytania i Francja, i że w rejonie Morza Śródziemnego znajduje się amerykański okręt USS „Donald Cook”, który może  wystrzeliwać kierowane pociski.

Pojawiają się też z różnych źródeł doniesienia, że rosyjskie okręty opuściły bazę rosyjskiej marynarki wojennej w porcie Tartus i znajdują się na pełnym morzu. Na miejscu pozostały tylko mniejsze rosyjskie jednostki.

AKTUALIZACJA 2

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że syryjskie wojska rządowe „ustanowiły pełną kontrolę” nad miastem Duma. Z komunikatu wynika, że w mieście są też pododdziały rosyjskiej żandarmerii wojskowej.

Tymczasem „The Times” podał, że Wielka Brytania dołączy się do akcji przeciwko Asadowi w Syrii. W brytyjskiej bazie lotniczej na Cyprze ogłoszono, według gazety, stan pełnej gotowości bojowej, a w kierunku Syrii zmierza kilka brytyjskich okrętów wojennych.

AKTUALIZACJA 3

Prezydent Francji Emmanuel oświadczył, że Francja ma „dowód” na to, że to syryjski rząd zaatakował Dumę za pomocą broni chemicznej.

Powiedział, że wkrótce zdecyduje, czy Francja przyłączy się do akcji odpowiedzi na te ataki.

Po domniemanym ataku chemicznym w Dumie z miasta wycofały się kontrolujące je oddziały wrogie władzom Syrii w Damaszku. Jak podawaliśmy wcześniej, do Dumy wkroczyły już, według informacji podanych przez Moskwę, oficjalne oddziały syryjskie wraz z rosyjską żandarmerią wojskową.

 

Oprac. MaH, rferl.org, guardian.com, bbc.co.uk, grani.ru

fot. Gage Skidmore, CC BY-SA 2.0

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

28 odpowiedzi Uderzenie amerykańskie w Syrii coraz bardziej prawdopodobne. Trump: „Przygotuj się, Rosjo!” (AKTUALIZACJA)

 1. Cichociemny Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 14:37

  Moskwa i Damaszek zdecydowanie zaprzeczają…

  Iwan Turgieniew (pisarz rosyjski): „Rosjanin jest największym i najbardziej bezczelnym kłamcą na świecie”.

  Theodore Roosevelt (dwudziesty szósty prezydent USA): „Nie mogę zrozumieć charakteru rosyjskiego. Rosjanin kłamie patrząc w twoje oczy, i wiedząc, że widzisz to kłamstwo, on wcale się nie wstydzi”. Wydaje mi się, że Rosjanin w ogóle nie wie, co to wstyd.

  Astolphe de Custine (francuski pisarz i podróżnik): „W Rosji, szczerość uważają za szaleństwo. To jest rozsądne! W istocie! Przecież całe rosyjskie życie we wszystkich sferach — to nieustanny zamach na prawdę. Dla Rosjan zdrajcą jest ten, kto nie kłamie. Odrzucenie kłamstwa traktowane jest jako zdrada państwa”.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 11:21

   Znakomity koment!!!

  • Kresowiak Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 19:30

   Poproszę o podanie źródła – DOKŁADNIE (chodzi o Turgieniewa). Myślę, że jest to w jego opowieści, gdy jeden dureń mówi do drugiego, bo inaczej być nie może.

 2. Jarema Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 15:40

  Idealna okazja do sprawdzenia rosyjskich ponoć doskonałych systemów S 400

  • Sarmata Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 07:58

   te systemy zostały już sprawdzone chyba 2 lata temu – bez najmniejszych problemów zostały zniszczone – one nawet nie zareagowały w jakikolwiek sposób przed zniszczeniem. Podobnie, choć chyba dotyczyło to systemów S300 postąpili żydzi – brak reakcji tych systemów na przelot F35.

  • observer48 Odpowiedz

   14 kwietnia 2018 w 03:27

   Chyba już sprawdzają. Przed chwilą wysłuchałem na żywo przemówienia prezydenta Trumpa w CBC Radio One i wszyscy komentatorzy uważają, że Tomahawki mogą już być w powietrzu. Za jakąś godzinę powinny nadejść wiadomości z ostatniej chwili potwierdzające te przypuszczenia, lub im zaprzeczające. To by była totalna klęska kacapskiej, putlerowskiej propagandy, gdyby ten atak się zmaterializował.

 3. observer48 Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 19:35

  I tak kacapy dostana kolejny łomot, a konwoje Gruz 200 nie dadzą rady w porę repatriować ubitych „ichtamnietów”.

  • Kresowiak Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 19:32

   Śmierć, obsrawer48, niesie śmierć, ja nie wiem z czego Ty się tak cieszysz. Chcesz powtórki z „rozrywki”, tak myślę.

   • observer48

    13 kwietnia 2018 w 02:03

    @Kresowiak
    Jest to jedyny język, jaki kacapski sowok rozumie.

   • peter

    13 kwietnia 2018 w 03:18

    Kresowiak napisal /Chcesz powtórki z „rozrywki”, tak myślę./
    Co masz na mysli? Czy ty nie powtarzasz typowo kremlowskiej frazy ze /My mozemy powtorzyc/majac na mysli 2 Wojne Swiatowa ?

    Tylko ze ci ludzie nie zdaja sobie sprawy ze razie /powtorki/ moze zabraknac im ludnosci
    Wiesz ze zaraz po wojnie w ZSSR nie robili parad wojskowych na 9 maja ? A dlaczego nie swietowali tak jak to robia teraz?

 4. mango Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 20:54

  Pan Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki – Donald Trump ma racje – assad to wyjątkowa bestia.

  • Kresowiak Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 19:34

   a ja myślę, że jest to prowokacja USA i wojnę zacząć chcą, a więc, chyba do tego idzie

   • observer48

    13 kwietnia 2018 w 02:10

    @Kresowiak
    Tym razem chcą wytestować kacapską obronę przeciwlotniczą i antyrakietową. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May właśnie dostała od parlamentu zgodę na podjęcie interwencji zbrojnej w Syrii i wysłała 13 jednostek brytyjskiej marynarki wojennej, w tym lotniskowiec i okręty podwodne, na Morze Śródziemne. Podejrzewam, że zmasowany, wielopunktowy atak amerykańsko-brytyjsko-francuski nastąpi w ciągu najbliższych dwóch tygodni, bo amerykańskie posiłki wyszły z portów USA 11 kwietnia. Prawdopodobieństwo zmasowanego ataku na syryjskie obiekty wojskowe jest bliskie 100%.

 5. Matrix Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 07:50

  jedyny sposób na zażegnanie konfliktu na skalę światową i unicestwienia jeszcze w tym miesiącu życia na ziemi, to zdecydowany atak bronią wodorową i atomową na Izrael. Zniszczenie tego szatańskiego pomiotu, może dać światu wieczny pokój.

  • peter Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 18:52

   Matrix masz cos z Zyrynowskiego tez mowil o spopieleniu czesci Europy

  • PL Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 22:09

   coś w tym musi być

 6. tagore Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 08:49

  Szkoda ,że nie przytoczono opinii „wdzięcznych” za „arabską wiosnę” czyli ok. 1mln trupów mieszkańców bliskiego wschodu o budowniczych demokracji z UE i USA.Tekst to zlepek opinii bez dbałości o fakty np.:
  „The Guardian” podaje, że przywódcy oddziałów we wschodniej Gucie zdecydowali o opuszczeniu Dumy i wycofaniu się na północ od miasta. Z miasta uciekają też autobusami tysiące cywili.”
  lokalna Al Kaida w rzeczywistości poddała Dumę i wraz z rodzinami została wywieziona w bezpieczne dla nich miejsce.Uwalniając przedtem więzionych od paru lat zakładników.

  • PL Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 22:10

   czyli o 1mln mniej imigrantow

 7. olek Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 09:27

  ten trampek to tłitowiec a nie prezydent

  • observer48 Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 09:43

   @olek
   Ten „trampek” skopie kacapskie i pro-asadowskie dupy w Syrii tak, że popamiętacie ten łomot przez przysłowiowy ruski miesiąc. Tutaj również chodzi o przetestowanie i wykazanie nieskuteczności kacapskich systemów S-300 i S-400 w konfrontacji z Tomahawkami i popsucie globalnego popytu na ruSSki złom.

   • Kresowiak

    12 kwietnia 2018 w 19:35

    Obsrawe48, już napisałem, że bawi się krew i nędza, sam dążysz do tego.

   • observer48

    13 kwietnia 2018 w 02:19

    @Kresowiak
    Krew i nędza to znaki rozpoznawcze kacapii od zarania jej istnienia. Im prędzej to imperium zła upadnie i rozwali się na czynniki pierwsze, tym lepiej dla rodzaju ludzkiego. Wojny w Donbasie i Syrii, a także rosnące koszty nielegalnej aneksji i okupacji Krymu plus coraz to dotkliwsze sankcje USA, Kanady i Unii powinny ten proces znacznie przyspieszyć. 🙂

    Jak powiadał stary Góral,
    Polska będzie aż po Ural.
    Za Uralem będą Chiny,
    Was nie będzie, sukinsyny.

  • peter Odpowiedz

   12 kwietnia 2018 w 18:56

   Olek Da da gdzie mu tam do genialnego Putina
   Ps zapomiales ze Trump byl nasz

 8. Cichociemny Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 15:48

  Dobry artykuł.

 9. Kresowiak Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 19:28

  Oto poziom osobowości, prawie jak Sikorski w Tewittwrze: „prezydent USA Donald Trump na jednym z portali społecznościowych” – nie wiem, śmiać się czy płakać?

 10. Ryszad Felsztyński Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 19:56

  osobiście uważam że to nie Asad czy Rosjanie wykonali ten atak ( samoloty nie oznakowane ) jest tam też siła która ma wiele do powiedzenia a o niej jakoś nikt nie wspomina ( Izrael),jest tam tak wiele interesów począwszy od globalnych po zwykłe lokalne że naprawdę trudno znaleźć winnego tego ataku? ( jeśli on był , mam co nieco wyobrażenie o tym jak reagować na atak chemiczny czy biologiczny ), cos mało ofiar 2-3 dzieci + woda z węża jako dekontaminator? sorry nie łykam tego PRZY TAKIM ATAKU POWINNO BYĆ SETKI OSÓB PORAZONYCH , pamiętam ustawki dziennikarskie z tzw. uchodźcami!

  • peter Odpowiedz

   13 kwietnia 2018 w 03:21

   Ryszard napisal /samoloty nie oznakowane / i on tego nie lyka
   Na Krymie tez byli nie oznakowani i tez tego nie lykales

 11. nie jackowski ale wiem Odpowiedz

  12 kwietnia 2018 w 21:36

  A kto powiedział że to Ameryka uderzy? A kto powiedział że uderzenie nastąpi w Syrii? A kto powiedział że to będzie uderzenie militarne ( bomby, rakiety etc)??

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *