To nie żart, na Litwę wraca pogaństwo!

27 kwietnia 2018

Grupa posłów chce, aby poganie stali się oficjalną wspólnotą religijną.

Grupa posłów, składająca się z polityków rożnych frakcji, chce aby związek wyznaniowy Romuva odwołujący się do przedchrześcijańskich wierzeń Bałtów, został uznany za oficjalną wspólnotę religijną.

Jak pisze portal zw.lt, powołując się na dziennik „Lietuvos žinios“, twierdzą, że Romuva jest największą nietradycyjną wspólnotą religijną łączącą ponad 54 tys. członków. Działalność związku jest powiązana z pradawnym tradycjami litewskimi.


Zgodnie z litewskim ustawodawstwem państwo może uznać związek wyznaniowy za wspólnotę religijną, jeśli odpowiednie rekomendacje przedstawi Ministerstwa Sprawiedliwości.

„Rekomendacje, które otrzymał nasz komitet sejmowy, potwierdzają, że Romuva odpowiada wymogom prawnym. Dlatego proponujemy, aby Sejm zadecydował w danej kwestii” – oświadczył przewodniczący sejmowego Komitetu Praw Człowieka Valerijus Simulikas.


W wypadku, jeśli Romuva zostania uznana za wspólnotę religijną, to wówczas będzie miała prawo udzielać ślubów oraz na wniosek rodziców nauczać religii w szkołach państwowych i samorządowych.

Poza tym publiczny nadawca tradycyjnym i uznanym wspólnotom religijnym udziela czasu antenowego.

Takie wspólnoty mają również ulgi podatkowe.

Związek wyznaniowy Romuva  został zarejestrowany w 1992. Związek w swej tradycji nawiązuje do wspólnoty działającej w okresie międzywojennym na Litwie kowieńskiej i odwołuje się do przedchrześcijańskich wierzeń Bałtów. Nazwa Romuva pochodzi od nazwy Romowe, świętego miejsca Prusów. Romuva jest członkiem Światowego Kongresu Religii Etnicznych.

Do tradycyjnych wspólnot religijnych na Litwie są zaliczani m.in. , , staroobrzędowcy, Karaimi, muzułmani- sunici, , ewangelicy.

Kresy24.pl/zw.lt/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *