Syria: po tajemniczym ataku chemicznym – tajemniczy nalot na lotnisko wojskowe

9 kwietnia 2018

Rano doszło do ataku rakietowego na bazę syryjskich sił powietrznych w prowincji Homs. Reżim prezydenta Baszara al-Asada twierdzi, że ataku dokonały . Przedstawiciele Waszyngtonu zaprzeczyli jednak, by amerykańskie siły zbrojne rozpoczęły ataki z powietrza na syryjską bazę lotniczą. Do ataku nie przyznają się również ani , ani Francja. Po południu rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że tego ataku dokonały dwa izraelskie myśliwce F-15. Syryjska obrona powietrzna miała też zestrzelić 5 z 8 rakiet.

Wiadomo, że owej bazy pod kryptonimem T-4 używają też lotnictwa Rosji i Iranu wspierające reżim w Damaszku w wojnie domowej w Syrii.


Przypomnijmy, że wczoraj organizacja Syrian American Medical Society (SAMS) oskarżyła oficjalne syryjskie wojska o atak chemiczny w sobotę wieczorem na szpital w Dumie w rejonie Wschodniej Guty (to w pobliżu Damaszku, rejon ten kontrolowany jest przez wrogie Asadowi oddziały, w większości kontrolowane przez islamistów sunnickich związanych z al-Kaidą lub oddziały wspierane przez Turcję), w którym miało zginąć co najmniej 41 osób. Władze w Damaszku oraz Moskwie odrzucają te oskarżenia.

Na razie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że nie jest w stanie potwierdzić informacji o użyciu broni chemicznej w Dumie. Dyrektor Obserwatorium Rami Abdel Rahman powiedział, że zginęło tam 11 osób w wyniku uduszenia spowodowanego dymem z broni konwencjonalnej, użytej przez siły rządowe. Dodał, że 70 osób miało kłopoty z oddychaniem. Grupy syryjskich sunnitów walczące we Wschodniej Gucie z wojskami Asada (reżim w Damszku zdominowany jest przez odłam szyickiego islamu, alawitów) utrzymują jednak, że w ataku chemicznym zginęło ponad 100 cywilów.


Departament Stanu USA w oświadczeniu podkreślił, że informacje o masowych atakach chemicznych w Syrii są „przerażające” i jeśli się potwierdzą, będą wymagały „pilnej odpowiedzi ze strony międzynarodowej społeczności”. Prezydent USA Donald Trump napisał na twitterze: „Wielu zginęło, w tym kobiety i dzieci, w bezmyślnym ataku CHEMICZNYM w Syrii. Miejsce okrucieństwa jest zablokowane i otoczone przez wojsko syryjskie, powodując, że jest całkowicie niedostępne dla świata zewnętrznego. Prezydent (Władimir) Putin, oraz odpowiadają za wspieranie Asada. (Asad) Słono za to zapłaci”. Atak potępiły też kraje NATO i UE, w tym Polska, a także Turcja.

Zasiadające w Radzie Bezpieczeństwa Wielka Brytania, Polska, Francja, USA, Holandia, Szwecja, Kuwejt, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej zwołały pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa w celu omówienia doniesień o użyciu broni chemicznej w Syrii. Również Rosja wezwała do zwołania, ale oddzielnego, posiedzenia Rady Bezpieczeństwa , poświęconego „zagrożeniom dla światowego pokoju”. O rosyjskim wniosku o zwołaniu posiedzenia powiadomił rzecznik prasowy przedstawicielstwa Rosji przy .  Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa zwołane z inicjatywy Rosji rozpocznie się więc o 15 czasu lokalnego (21 w Polsce), a od razu po nim odbędzie się drugie posiedzenie RB . Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. MaH, forsal.pl, Niezalezna.pl, polskieradio.pl

fot. CC BY-SA 2.0

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Syria: po tajemniczym ataku chemicznym – tajemniczy nalot na lotnisko wojskowe

 1. observer48 Odpowiedz

  9 kwietnia 2018 w 19:43

  Kacapska razwiedka nie działa?

  • tagore Odpowiedz

   10 kwietnia 2018 w 09:02

   Ten atak „chemiczny” to propagandowa bzdura, islamiści mieli tam ok tysiąca zakładników których kiedyś obwozili w klatkach ulicami ten cyrk miał przykryć zwolnienie tych więźniów przed porozumieniem
   o wycofaniu islamistów w inny region.
   Przecież „wolny” świat nie może popierać terrorystów
   posługujących się „żywymi tarczami” ,ale może bronić
   biedne ranne dzieci.
   Czasami ręce opadają jak człowiek widzi działania naszych sojuszników. Al Kaida niczego ich nie nauczyła.

   • pol

    10 kwietnia 2018 w 16:07

    A kacap siedzi i zawija w te sreberka ! he he he było by to śmieszne gdyby nie było tragiczne zabijanie cywili za pomocą broni chemicznej przez dzielnych żołnierzy Asada .

 2. miki Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 00:14

  Zaiste nic ich nie nauczyła ostatnia wojna światowa mimo tylu ofiar, nie wyciągnęli odpowiednich wniosków, myślą że nikt nic nie wie, że nikt nic nie rozumie, że można tak ciągnąć bez końca.Wojny, rewolucje, handel ludźmi, przekręty finansowe, różne malwersacje, korupcja, wyzysk ludzi, handel narkotykami, oszustwa podatkowe…….plemię żmijowe………niebawem Świat sie dowie.

 3. Cichociemny Odpowiedz

  11 kwietnia 2018 w 00:20

  Asad jest organizatorem ludobójstwa narodu syryjskiego. Powinien zostać za to ukarany!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *