Syria: odwet po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu (AKTUALIZACJA)

5 lutego 2018

Rosyjski resort obrony twierdzi, że w atakach powietrznych przeprowadzonych przez rosyjskie lotnictwo zginęło 30 syryjskich bojowników, którzy mieli być odpowiedzialni za strącenie rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25 dwa dni temu.

Strącenie maszyny miało być dziełem członków grupy znanej pod nazwą Tahrir al-Sham. W skład grupy wchodzą członkowie dawnego Frontu al-Nusra, uznawanego za odłam Al-Kaidy w Syrii.


Według niepotwierdzonych na sto procent informacji, pilot maszyny katapultował się i przeżył, ale zginął zastrzelony przez islamistów już na ziemi. Według niektórych doniesień pilot, mjr Roman Filipow, wysadził się granatem, nie chciał bowiem, by wzięto go żywcem.

Nie jest jasne, w jaki dokładnie sposób i za pomocą jakiego sprzętu został zestrzelony rosyjski samolot wojskowy.


W grudniu prezydent Rosji Władimir Putin deklarował, że rosyjska misja w Syrii osiągnęła swoje cele i zostanie zakończona.

Dziś natomiast grupa śledcza Conflict Intelligence Team podała, że w mieście Serakab (Sarakib), w pobliżu którego zestrzelony został rosyjski samolot, doszło do ataku chemicznego.

AKTUALIZACJA

Petersburski portal Fontanka.ru podał, że w rosyjskim lotnictwie major, po odliczeniu podatków, zarabia równowartość ok. 1750 dolarów (podstawa) plus różne bonusy do równowartości 2,5 tys. dolarów. I tyle, zdaniem portalu Fontanka, właśnie najprawdopodobniej zarabiał poległy lotnik. Portal napisał o tym w takim kontekście, że dane na temat rosyjskich wojskowych nie są dostatecznie chronione i łatwo można dowiedzieć się o takich rzeczach, jak zarobki, czy inne dane osobowe, przez internet. Ministerstwo obrony Rosji wyraziło oburzenie publikacją portalu Fontanka.ru nazywając ją nieetyczną.

Oprac. MaH, svoboda.org, rp.pl

fot. mil.ru, CC BY 4.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Syria: odwet po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu (AKTUALIZACJA)

 1. tagore Odpowiedz

  5 lutego 2018 w 16:50

  Wygląda na to ,że Kurdowie dostaną też prezent dla równowagi.

 2. Bussu Odpowiedz

  5 lutego 2018 w 21:57

  Daleko mi do popierania Al-Kaidy, ale nie smuci mnie śmierć żołnierza Putlera. Im ich mniej tym lepiej dla sąsiadów Mordoru.

 3. geopiet Odpowiedz

  6 lutego 2018 w 14:08

  w atakach powietrznych przeprowadzonych przez rosyjskie rolnictwo ?

  🙂

 4. nn Odpowiedz

  6 lutego 2018 w 16:27

  Według wersji oficjalnej pilot uratował się na spadochronie. Walczył do końca ostrzeliwując się z broni osobistej, by w końcu wysadzić granatem razem z napastnikami. Oczywiście zrównuje się to w propagandzie z czynami bohaterskich czerwonoarmistów z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *