Skandowali: „Niech żyje Białoruś!” – usłyszeli wyroki

15 maja 2017

15 maja przed sądem w Mińsku stanęli działacze opozycji, którzy 1 maja ośmielili się wziąć udział w mitingu na Placu Październikowym w białoruskiej stolicy. Jak podaje , sprawy rozpatrywała sędzia Wiktoria , znana z surowych wyroków, i osobliwego podejścia do oskarżonych „za politykę”.

Pierwszym skazanym przez panią Szabunię był Oleg Makowskij, – musi zapłacić równowartość 115 dolarów. Ale to była tylko rozgrzewka pani Wiki. Następny przed obliczem wymiaru sprawiedliwości stanął Dmitrij Silchanka. Młody człowiek wzbogaci skarb białoruskiego państwa o kwotę równowartości 575 dolarów.


Świadkami w sprawie tradycyjnie byli milicjanci. Zeznali, że Dmitrij wykrzykiwał „Niech żyje !”. Chłopak odmówił składania zeznań, powiedział tylko, że w czasie akcji nie złamał prawa. Po wyjściu z sądu mówił dziennikarzom, że widział w materiałach sprawy milicjantów, w którym figuruje w sumie około 20 osób.

Emerytka i działaczka społeczna Nina Bagińska nie stawiła się przed sądem, na grzywnę w wysokości 575 dolarów została skazana zaocznie.  -owcy składający zeznania tłumaczyli, że nie spisali protokołu zatrzymania kobiety, ale rozpoznali ją na zdjęciu, bo trzymała jak zwykle biało – czerwono-białą flagę. Starsza pani podpadła również tym, że skandowała „Niech żyje Białoruś!”.


Jak informowaliśmy, akcja z okazji 1 maja została zorganizowana w Mińsku przez Białoruski Narodowy. Na Plac Październikowy przyszło około tysiąca osób, które następnie przemaszerowały wzdłuż prospektu Niepodległości.

Po akcji zatrzymano i skazano działacza opozycji Pawła Seweryńca i koordynatora kampanii społecznej „” Maksima Winiarskiego.

Mikoła został zatrzymany w przeddzień akcji, i skazany na . Za tę samą akcję odsiaduje również 15 dni aresztu ruchu solidarności „Razam” Wiaczesław Siwczyk. Opozycjonista prowadzi głodówkę protestacyjną.

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Skandowali: „Niech żyje Białoruś!” – usłyszeli wyroki

  1. ltp Odpowiedz

    1 czerwca 2017 w 11:51

    A za darcie ryja za wielikoj raszej , tiszina. Nikokomu bieaRuskomu kagebiscie eto nie wredzit . Ot dziwna włast’.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *