Rosja szykuje wojskową prowokację na Krymie?

1 października 2013

rosja-flota_czarnomorska-marynarze-matrosy-armia_rosyjska-wojskoMoże użyć w tym celu stacjonującej na półwyspie Floty Czarnomorskiej.

próbuje zmusić do wstąpienia do Unii Celnej, która ma stanowić przeciwwagę dla Unii Europejskiej. Dotychczas stosowała sankcje ekonomiczne, ale może próbować także metod siłowych i użyć jako pretekstu stacjonującej na półwyspie Krymskim Floty Czarnomorskiej – uważa były Ukrainy, Władimir Ogryzko cytowany przez „Wieczernyje Wiesti”.

należy prawnie do Ukrainy od 1954 roku. Został jej formalnie „przekazany” przez Rosję z okazji 300 rocznicy ugody perejasławskiej, która – według przyjętej w Związku Sowieckim interpretacji historii – na zawsze „zjednoczyła” Ukrainę z Rosją. stanowią 60,40% ludności Krymu, 24,01%, krymscy 10,21%.


Po upadku ZSRR Czarnomorska Flota Federacji Rosyjskiej pozostała na Krymie na prawach wynajmu bazy marynarki wojennej w Sewastopolu. Umowa podpisana pomiędzy Moskwą a Kijowem w 1997 roku przewidywała, że rosyjska flota będzie przebywała na terytorium Ukrainy do 2017 roku. Jednak w kwietniu 2010 roku, prezydenci Wiktor oraz Dmitrij Miediwediew podpisali tzw. Porozumienie Charkowskie przedłużające stacjonowanie rosyjskiej floty w Sewastopolu do 2042 roku w zamian za obniżenie ceny rosyjskiego gazu dla strony ukraińskiej.

W maju tego roku dowódca Floty Czarnomorskiej Aleksandr Fiedotienkow powiedział, że jest miastem rosyjskich marynarzy i do 2042 na pewno go nie opuszczą.


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *