Rosja: postrzelenie dziennikarza, kolejne represje wobec opozycjonistów…

22 grudnia 2017

Policja przeszukała mieszkania Olgi Czezare, Romana Kogana i Romana Raszimasa, działaczy ruchu Protestująca Moskwa, wspierającego przywódcę pozasystemowej opozycji, Aleksieja Nawalnego.

Policja nie podała aktywistom żadnych podstaw prawnych ani innych wskazówek co do przyczyny przeszukania.


Na 26 grudnia zaplanowano w Moskwie o ok. 100 innych miastach i miasteczkach Rosji kolejną demonstrację wsparcia dla Nawalnego (na zdjęciu), który nie ma zgody władz na kandydowanie w wyborach prezydenckich 2018.

Tymczasem w miejsowości Krasnyj Sulin koło Rostowa postrzelony został przez nieznanego sprawcę dziennikarz portalu „Kawkazkij Uzeł” Wiaczesław Prudnikow. Dziennikarz został postrzelony podczas wizyty na cmentarzu, na grobie bliskiego. Napastnik krzyczeć miał: „Dosyć mamy twojej  pisaniny!” i strzelił celując w twarz, ale dziennikarz zasłonił się ręką i dlatego został w nią postrzelony.


Prudnikow zdołał uciec i skierował się do szpitala, gdzie przeszedł operację.

Prudnikow ostatnio pisał artykuły o strajkach górników w pobliskiej miejscowości Gukowo, domagających się wyższych pensji. Pisał także o podejrzanych interesach wśród lokalnych elit biznesowo-politycznych.

„Kawkazkij Uzeł” to medium regionalne, związane z niezależną, zasłużoną dla wolności słowa i odkrywaniu prawdy o zbrodniach sowieckich organizacji . W 2013 został zastrzelony inny dziennikarz tego pisma.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. Jewgienij Isajew, CC BY 2.0

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *