Rosja obniża ceny gazu dla Białorusi

23 listopada 2017

postanowiła oszczędzić Aleksandrowi Łukaszence emocji, które na przełomie roku rozbudzają wyobraźnię dyktatora w związku z kolejnymi odsłonami wojny gazowej.  23 listopada Zgromadzenia Narodowego RB rozpatruje umowę między rządami Białorusi i Rosji, w myśl której cena rosyjskiego gazu dla Białorusi zostaje obniżona.

Zgodnie z dokumentem, w 2018 roku zapłaci 129 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych rosyjskiego gazu ziemnego. W 2019 roku cena spadnie o kolejne 2 USD – do 127 USD.


Przypomnijmy, że ostatni spór gazowy między Moskwą a Mińskiem trwał od stycznia 2016 roku do kwietnia br. Białoruś w 2016 r. arbitralnie postanowiła płacić za cenę niższą niż wynikało to z kontaktu z rosyjskim Gazpromem, uzasadniając to spadkiem cen surowców na rynkach światowych i powinnością Rosji jako partnera z Państwa Związkowego. nie uznała postulatów Białorusi i zażądała spłaty długu, który na koniec I kwartału 2017 roku wyniósł ponad 720 mln dolarów. W odpowiedzi na niedopłatę za gaz zmniejszyła naftowej na Białoruś, a od 3 marca podwyższyła cenę gazu ze 132 do 141,1 dol. za 1 tys. m3.

Jeśli rząd Białorusi zgodzi się na propozycje Kremla i podpisze poprawki do umowy, ceny te powinny zostać ustalone w umowach między rosyjskim przedsiębiorstwem a białoruskim „ Transgaz Białoruś”.


Putin i Łukaszenka „zażegnali” spór gazowy

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *