Przedłużenie aresztu dla aktywisty Memoriału, zatrzymania zwolenników Nawalnego

4 maja 2018

Represje władz w Rosji wobec inaczej myślących i działających nie ustają. Dziś sąd najwyższy dla Czeczenii w Groznym odrzucił apelację obrony i podtrzymał decyzję sądu niższej instancji o przedłużeniu co najmniej do 9 czerwca aresztu dla działacza organizacji zajmującej się badaniem i popularyzowaniem prawdy o zbrodniach komunistycznych oraz obroną praw człowieka.

Niewygodny dla władz Ojub Titjew jest przetrzymywany w areszcie pod zarzutem nielegalnego posiadania narkotyków. Działacz twierdzi, że narkotyki zostały mu podrzucone.


Tymczasem z różnych miast w Rosji docierają informacje, że policja aresztuje zwolenników lidera opozycji Aleksieja Nawalnego i przeszukuje biura jego organizacji antykorupcyjnej. Na jutro organizuje demonstracje w całym kraju przeciwko Władimirowi Putinowi (oficjalna inauguracja jego kolejnej kadencji na stolcu prezydenckim na Kremlu 7 maja).

Zatrzymanym przedstawiane są zarzuty naruszenia prawa o zgromadzeniach.


Przy tej okazji warto dodać, że izba niższa brytyjskiego parlamentu jako kolejny kraj przyjęła w tym tygodniu brytyjski odpowiednik tzw. prawa Magnickiego, który jest narzędziem do nakładania indywidualnych sankcji wobec Rosjan zaangażowanych w łamanie praw człowieka.

Oprac. MaH, rferl.org, unian.net

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *