Polonia i Polacy za granicą: Pragniemy być ambasadorami dobrego imienia Polski

6 marca 2018

2 marca, podczas obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, które odbywały się na Zamku Królewskim na Wawelu, przedstawiciele biorących udział w obchodach organizacji polonijnych, w tym prezes Związku Polaków na Białorusi , podpisali Apel Polaków – jak to sami określili – „przedstawicieli tej części narodu, która żyje poza granicami Polski”. Podpisany dokument złożono na ręce obecnych na obchodach przedstawicieli Senatu RP.

Niżej zamieszczamy treść Apelu Polaków:


W odpowiedzi na apel Marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pana Stanisława Karczewskiego, wystosowany do Polonii, my – przedstawiciele tej części narodu, która żyje poza granicami Polski – zgromadzeni na Wawelu, w miejscu, gdzie bije serce naszego narodu, gdzie znaleźli miejsce swego wiecznego spoczynku władcy i twórcy wielkości Rzeczypospolitej, zwracamy się do wszystkich rozsianych po świecie rodaków, aby w roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości dołożyli sił i starań, by był to czas wielkiego święta, przywołującego pamięć o dniach powrotu pomiędzy wolne i samostanowiące narody i ludziach, dzięki którym , jako suwerenny byt państwowy, zaistniała na mapie świata.

Pragniemy, aby każdy z nas był ambasadorem broniącym jej dobrego imienia i głoszącym prawdę o wspaniałej historii Rzeczpospolitej – wspólnym domu wielu kultur i religii, w którym wyznania, i niezawisłe sądy panowały wówczas, gdy Europa pogrążała się w absolutyzmie.


Głęboko wierzymy, że dzięki temu każdego Polaka żyjącego za granicą silniejsze więzy połączą ze wspólnotą budującą Polskę taką, jaką wymarzyli nasi przodkowie – wolną, podmiotową, sprawiedliwą i bezpieczną, wyrastającą z chrześcijańskich fundamentów Europy.

Apelujemy do wszystkich Polaków, aby pamiętali, że naszym wspólnym narodowym dziedzictwem – obecnym we wszystkich epokach niełatwej polskiej historii – było, jest i będzie umiłowanie wolności.

Sygnatariusze Apelu Polaków:

Tadeusz Pilat – Europejska Unia Wspólnot Polonijnych,
Teresa  – Rada Polonii Świata,
Frank Spula – Polonii Amerykańskiej,
Bożena Kamiński – Kongres Polonii Amerykańskiej,
Jolanta Tatara – Kongres Oświaty Polonijnej,
Waldemar  – – Związek Chrześcijańskich Rodzin,
Emilia Chmielowa –  na Ukrainie
Andżelika Borys – .

Kresy24.pl za Znadniemna.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *