Polonia będzie wybierać swojego senatora

4 października 2017

W wyborach do Senatu w 2019 r. ma być stworzony oddzielny okręg wyborczy dla Polonii. „Chcemy, by kandydat na senatora w Warszawie nie musiał jednocześnie walczyć o głosy warszawiaków i Polonii  – poinformował we wtorek wiceszef MSZ Jan  na konferencji „Polska przyszłości”. Minister wziął udział w panelu „Nowa Rządu RP wobec Polonii i Polaków za granicą”.

Obecnie obywatele polscy biorący udział w wyborach za granicą głosują w wyborach do Senatu na kandydatów z okręgu warszawskiego. Podobnie jest w przypadku wyborów do Sejmu. „Chcemy skończyć z tym, że kandydat na senatora w Warszawie walczy o głosy warszawiaków i Polonii jednocześnie, bo zawsze ktoś na tym traci” – powiedział minister Dziedziczak.


Polonijny senator będzie w sposób szczególny koncentrował się na sprawach Polonii, będzie odwiedzał Polaków żyjących poza granicami kraju. Być może nie jest to rozwiązanie doskonałe, ale alternatywą jest obecna sytuacja, kiedy sprawami Polonii zajmuje się senator z Warszawy, który musi dzielić swój czas między nie zawsze zbieżne interesy warszawiaków i Polaków za granicą – argumentował.

Jeszcze nie wiadomo, czy wprowadzenie tego pomysłu w życie będzie oznaczało, że będzie liczył 101 senatorów, co wymagałoby zmiany konstytucji, czy też zostanie znalezione inne rozwiązanie.


Wiceminister podkreślił, że rząd chce pokazać, że współpraca z 20-milionową wspólnot Polaków za granicą nie musi być kłopotem dla państwa polskiego. „Bardzo nam zależy na polityce otwartych drzwi. Koniec z polityką petentów, koniec z polityką kłopotu dla Polski. Polonia ma być ważnym partnerem. chcemy coś zrobić razem. Razem mamy przywileje, ale razem mamy także obowiązki na rzecz Polski” – powiedział.

„Mamy wspólne interesy do zrobienia. To nie tylko utrzymanie polskości, ale też wzrost roli Polski w regionie, oddziaływanie na opinie o Polsce” – mówił Jan Dziedziczak. Jak dodał, „Polacy za granicą, Polonia powinni prowadzić sami dalekosiężną politykę zagraniczną, nie oddzielną politykę polonijną”.

Kresy24.pl/radiozagranica.pl (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *