Polacy z Białorusi oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (FOTO)

9 kwietnia 2018

 

Około stuosobowa grupa działaczy Związku Polaków na Białorusi z obwodów grodzieńskiego i mińskiego na czele z prezes ZPBAndżeliką nawiedziła7 kwietnia Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu oraz miejsce katastrofy rządowego Tu-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.


Ołtarz na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu
Wizyta odbyła się w ramach organizowanych przez obchodów 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 przedstawicieli elity państwa polskiego, w tym   ze swoją Małżonką Marią Kaczyńską.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu uczestnicy żałobnych obchodów rocznicowych wzięli udział we Mszy św., którą celebrował duchowy opiekun mieszkających na Białorusi polskich kombatantów wojennych, Sybiraków i ich rodzin – ks. Andrzej Radziewicz. Pomodlili się też przy grobie generała brygady Bronisława Bohaterewicza, urodzonego w podgrodzieńskich Grandziczach – organizatora Samoobrony Grodna w roku 1918, bohatera wojny polsko-bolszewickiej, aresztowanego przez Sowietów, wywiezionego do obozu w Kozielsku i zamordowanego w Katyniu, chociaż w chwili aresztu generał przebywał w stanie spoczynku.


Z Katynia podróżująca dwoma dużymi autokarami delegacja działaczy ZPB udała się na miejsce katastrofy rządowego TU-154M, przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku. Tu przy kamieniu pamiątkowym poświęconym ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed 8 lat, Polacy z Białorusi oddali hołd poległym w tym miejscu przedstawicielom elity państwa polskiego. Wielu z nich było przyjaciółmi Związku Polaków na Białorusi, a ich działacze organizacji przeżyli jak osób najbliższych.

Kamień pamiątkowy poświęcony ofiarom katastrofy rządowego TU-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku

Organizowane przez ZPB obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą kontynuowane 10 kwietnia w oddziałach ZPB na terenie całej Białorusi.

Tego dnia działacze Oddziału ZPB w Mińsku wezmą udział we Mszy św. i wysłuchają żałobnego koncertu, który odbędzie się w mińskim kościele katedralnym z inicjatywy Ambasady RP w Mińsku.

Polacy z Grodna wspólnie z reprezentacją Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zgromadzą się 10 kwietnia przy Krzyżu Katyńskim na grodzieńskim cmentarzu garnizonowym po czym udadzą się do kościoła Pobernardyńskiego na Mszę św., która zostanie odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Fotorelacja z pobytu delegacji ZPB w Katyniu i Smoleńsku:

 

Wieniec od ZPB na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu składają prezes ZPB i wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

 

Przy grobie gen. brygady Bronisława Bohaterewicza

Znajdująca się obok cmentarza Zmartwychwstania Pańskiego w Katyniu

Na sztandarze, powiewającym obok Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Katyniu, widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, czczony także przez prawosławnych chrześcijan

MIEJSCE KATASTROFY LOTNICZEJ

Delegacja ZPB w drodze na miejsce katastrofy rządowego TU-154M przy lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku

Prezes ZPB Andżelika Borys i jej zastępca Marek Zaniewski składają wieniec przy kamieniu pamiątkowym poświęconym ofiarom katastrofy lotniczej

Znadniemna.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *