Partia rządząca w Armenii ugina się przed protestami i obiecuje, że jednak zagłosuje za nowym premierem (AKTUALIZACJA)

3 maja 2018

Po odrzuceniu 1 maja przez większość parlamentarną kandydatury lidera opozycji Nikola Pasziniana na nowego premiera, w Armenii rozpoczęły się wielotysięczne pokojowe protesty i blokady, np. ważnych dróg dojazdowych. Dziś po południu rządząca jeszcze Partia Republikańska (HHK) oznajmiła, że w następnym głosowaniu 8 maja jednak jej posłowie zagłosują za kandydatem zgłoszonym przez przynajmniej jedną trzecią parlamentarzystów. Taką obietnicę złożył lider klubu HHK Wahram Bagdaraszian.

Paszinian (na zdjęciu) na razie jednak pochodzi do nowych zapewnień ostrożnie. Na wiecu na Placu Republiki w centrum Erywania powiedział, że na razie to tylko werbalne oświadczenie. Z drugiej strony, powiedział że odwołuje przynajmniej na 3 maja wszelkie akcje protestu. – Odpocznijmy – wezwał zwolenników.


Paszinian ma stałe poparcie minimum 35 posłów opozycji.

AKTUALIZACJA:


Paszinian został oficjalnie zgłoszony jako kandydat na premiera podczas głosowania 8 maja. Kandydaturę poparła grupa 41 parlamentarzystów.

Paszinian wezwał swoich zwolenników do przybycia na Erywania na dzień głosowania i zgromadzenia się na centralnym Placu Republiki.

Oprac. MaH, rferl.org

fot. iravaban.net, youtube.com, CC BY 3.0

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *