PAP i IPN rozszerzają współpracę dot. poszukiwania ofiar totalitaryzmów

2 listopada 2017

 

For. Tomasz Gzell/ (za zw.lt)

Polska Agencja Prasowa oraz Instytut Pamięci Narodowej zawarły porozumienie, dzięki któremu do Codziennego Serwisu Fotograficznego PAP będą trafiać profesjonalne zdjęcia specjalistów z prac poszukiwawczych tajnych miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów.


PAP z IPN pozwoli nam dokładniej, a także – co ważne w dzisiejszych czasach – szybciej, zilustrować bardzo ważne dla historii Polski poszukiwania ofiar komunizmu i niemieckiego nazizmu. Mamy nadzieję, że dzięki podpisanemu w ostatnich dniach aneksowi do dotychczasowej umowy Agencji z IPN uda nam się dotrzeć do większej liczby osób zainteresowanych pracami Instytutu Pamięci Narodowej” – podkreślił redaktor naczelny serwisu fotograficznego PAP Andrzej Hrechorowicz.

Porozumienie PAP z IPN przewiduje publikację w Codziennym Serwisie Fotograficznym PAP zdjęć z aktualnych prac poszukiwawczych tajnych miejsc pochówków ofiar totalitaryzmów – w najbliższym czasie będą to np. fotografie z prac na Opolszczyźnie w okolicach Grodkowa, gdzie poszukiwane są szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flamego „Bartka”. Fotografie, wykonywane profesjonalnym sprzętem przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji, będą udostępniane w serwisie bezpłatnie. Pierwsze efekty współpracy – fotografie z prac IPN w Gross-Rosen – można już obejrzeć w serwisie.


Codzienny Serwis Fotograficzny PAP to kompletny pakiet zdjęciowy obrazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Każdego dnia trafia do niego kilkaset fotografii, które przedstawiają wydarzenia polityczne, kulturalne czy sportowe. Serwis to zestaw zdjęć wykonanych przez fotoreporterów PAP wzbogacony zdjęciami agencji fotograficznej EPA.

„Współpraca z PAP otwiera dla nas spore możliwości w informowaniu o pracach również obrazem. będą mogły pobierać je bezpłatnie, co pozwoli nam dotrzeć z efektami naszych prac do szerszej społeczności. Co ważne zdjęcia te będą aktualne, a niestety często w mediach bieżące prace ilustrowane są fotografiami sprzed kilku lat” – powiedziała mec. Anna Szeląg, która kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN wspólnie z wiceprezesem IPN prof. Krzysztofem Szwagrzykiem. Jak mówiła, zainteresowanie społeczne poszukiwaniami ofiar komunizmu wciąż jest bardzo duże; dotyczy to zwłaszcza prac w Warszawie: na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach oraz na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej na Mokotowie.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN szeroko relacjonuje swoje prace w mediach społecznościowych; głównie na Twitterze i Facebooku. Osoby chcące zapoznać się z pracami specjalistów Instytutu, m.in. archeologów, antropologów i medyków sądowych, mogą również dowiedzieć się wielu szczegółów ze strony internetowej Biura – www.poszukiwania.ipn.gov.pl. Utrzymanie zainteresowania społecznego pracami Biura jest ważne m.in. dla uzyskiwania materiału genetycznego od krewnych ofiar. Próbki DNA są niezbędne w procesie przeprowadzania kolejnych identyfikacji.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego prowadzone są od kilku lat przez IPN w całej Polsce, a od niedawna poza granicami kraju – na Białorusi i na Litwie. Historycy szacują, że w latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego w Polsce śmierć poniosło ponad 50 tys. osób; należy podkreślić, że poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.

Wśród najważniejszych postaci Polskiego Państwa Podziemnego i powojennej walki z komunizmem, które specjalistom IPN udało się wydobyć z dołów śmierci, są m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, dowódca NSZ ppłk Stanisław Kasznica. W Gdańsku prof. Szwagrzyk wraz z zespołem odnalazł szczątki Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Współpraca IPN z PAP Foto to rozszerzenie dotychczasowego porozumienia, które obie instytucje zawarły w marcu 2017 r. Umowa przewiduje wykorzystanie i popularyzację dorobku naukowego IPN, zwłaszcza jego zasobów archiwalnych i wyników badań dotyczących historii Polski XX wieku, za pośrednictwem serwisów informacyjnych PAP oraz jej portali tematycznych, w tym portalu dzieje.pl, prowadzonym przez agencję wspólnie z Muzeum Historii Polski.

Współpraca PAP i IPN ma ułatwić korzystanie z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych nauczycielom i uczniom, a także dziennikarzom, publicystom oraz wszystkim, którzy interesują się dziejami Polski i jej dziedzictwem kulturowym. Dzięki porozumieniu Instytut udostępnia nie tylko materiały tekstowe i archiwalne dokumenty, ale również fotografie, nagrania dźwiękowe i filmowe oraz mapy. Ze swej strony PAP udostępnia IPN część zdjęć z bazy PAP Foto.

„Instytut Pamięci Narodowej jest w tym momencie największą – nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej – instytucją posiadającą archiwa, będące spuścizną po komunistycznej Służbie Bezpieczeństwa, prowadzącej działalność na wielu polach. Tą wiedzą chcemy się dzielić. PAP – która w przyszłym roku obchodzić będzie 100-lecie istnienia, jest rówieśniczką niepodległej Polski (…) – zawsze doceniała znaczenie historii” – mówił w kwietniu br. prezes IPN.

Kresy24.pl/komunikat za: Dzieje.pl -PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *