Około 1000 osób zablokowało stolicę Armenii. Protestują przeciwko władzy Sarkisjana

16 kwietnia 2018

Zwolennicy opozycji protestują od kilku dni przeciwko manewrowi byłego prezydenta Serża Sarkisjana, który opuszcza stanowisko prezydenta i chce objąć stanowisko premiera z jeszcze większymi uprawnieniami.

Wyboru nowego szefa rządu powinien dokonać parlament Armenii we wtorek. Kandydaturę 63-letniego Sarkisjana ma przedstawić dziś oficjalnie w parlamencie rządząca Republikańska Partia Armenii. był prezydentem od 2009 roku, jego druga kadencja zakończyła się 13 kwietnia. W 2015 roku w Armenii odbyło się referendum, na mocy którego prezydent został pozbawiony prawa wetowania ustaw, będzie piastował urząd tylko przez jedną kadencję, a jego władza będzie miała charakter głównie ceremonialny. Natomiast premier dostał najważniejsze uprawnienia.


W niedzielę kierujący akcją demonstrantów deputowany parlamentu, szef opozycyjnego liberalnego bloku Elk (Droga Wyjścia) Nikol Paszynian zaapelował do mieszkańców Erywania, by organizowali „masowe akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego”, m.in. by blokowali drogi i mosty.

Zwolennicy opozycji zablokowali wiele ulic w Erywaniu, w tym najważniejsze drogi dojazdowe po centrum. Blokadę utworzono z samochodów, których kierowcy włączyli światła awaryjne oraz ludzi leżących na jezdniach. Policja jednak przystąpiła do usuwania demonstrantów, w tej chwili część dróg udało się odblokować. Więcej o sytuacji w Armenii tutaj.


Oprac. MaH, gazetaprawna.pl

fot. CC0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *