Ocalić klasztor Karmelitów Bosych!

14 listopada 2017

Mury otaczające klasztor Karmelitów Bosych, które kryją tajemnice sprzed 400 lat, przetrzymały niejedną wojnę i powstanie, lecz, niestety, nie oparły się czasowi i zaczęły się sypać. Matka Boska Berdyczowska to jedno z czterech najważniejszych obok Częstochowskiej, Ostrobramskiej i Kalwaryjskiej wyobrażeń Bogarodzicy w Rzeczpospolitej. Otoczenia potrzebuje godnego!

W latach 90. ubiegłego wieku w gruzach legł budynek przy bramie od strony północnej oraz południowa wieża. Potem deformacji uległ wysoki(do 15 m) północno-zachodni mur fortecy. Jego kawałki spadały i toczyły się na jezdnię. Jednak parafia katolicka nie dysponowała wystarczającymi środkami finansowymi na kompleksowe prace remontowe. Prowadzono je na raty, łatano dziury. Dwa lata temu, 5 marca 2015 roku, zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian fortecy. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Dla bezpieczeństwa teren zwaliska ogrodzono i parafia katolicka rozpoczęła na swój koszt prace renowacyjne. Mieszkańcy są ciekawi, jak długo będą trwały i czy w ogóle mury są dzisiaj potrzebne fortecy? Na te pytania odpowiedział przełożony karmelitów w Ukrainie ojciec Józef Kucharczyk.


– We wrześniu zeszłego roku zrujnowaną ścianą zajęli się restauratorzy ze stolicy i zgromadzenie katolickie. Prace rozpoczęto od oczyszczenia murów. Fachowcy doszli do wniosku, że aby je odciążyć, trzeba wznieść ścianę oporową. To bardzo żmudna praca, wiele zależy od pogody. Dlatego teraz trudno odpowiedzieć, ile czasu zajmie. Dobrze by było, żeby na renowację i kompletne badania tego zabytku historycznego albo chociaż restaurację ścian klasztoru Karmelitów Bosych, który w 2011 ogłoszono Ogólnoukraińskim Sanktuarium Narodowym, przeznaczono pieniądze z budżetu państwa ukraińskiego. Pozostaje mieć nadzieję, że jeden z najwspanialszych pomników architektonicznych Ukrainy i jeden z największych klasztorów twierdz w Europie, który przyciąga uwagę wielu turystów i pielgrzymów z całego świata, zostanie w całości odnowiony – powiedział ojciec Kucharczyk.

Kresy24.pl / Mozaika Berdyczowska


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Ocalić klasztor Karmelitów Bosych!

  1. Mike Odpowiedz

    14 listopada 2017 w 18:10

    A ukry coś dają kasy ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *