Nowe sankcje ukraińskie wobec Rosji

3 maja 2018

-Tak jak , które obecnie przedłużamy, również i te są zsynchronizowane z naszymi partnerami z UE i USA. Z całą globalną koalicją proukraińską. I są one związane z tym, że nie realizuje mińskich porozumień i porozumień o wstrzymaniu walk – oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Poroszenko podkreślił, że nowe sankcje związane są też z zastosowaniem przez Rosję broni chemicznej w Wielkiej Brytanii oraz z nielegalnymi w świetle prawa międzynarodowego wyborami prezydenta Rosji na zaanektowanym przez nią Krymie.


Nowe sankcje wobec Rosji dotyczą osób fizycznych i prawnych, związanych z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie i wyborami na Krymie. Dotkną też one „przedstawicieli rosyjskich władz okupacyjnych na Krymie oraz bojowników rosyjskich formacji zbrojnych na okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego”.

„Wprowadzono także sankcje wobec osób zaangażowanych w agresję informatyczną i cybernetyczną przeciw naszemu państwu i bezprawnych działań przeciwko obywatelom Ukrainy, nielegalnie przetrzymywanym w Rosji, deputowanych Dumy Państwowej i Członków Rady Federacji” – podano w komunikacie Rady.


12 marca państwa UE przedłużyły o kolejne pół roku sankcje nałożone za działania naruszające lub podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy. Restrykcje to zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do wszystkich 28 państw UE. Sankcje będą obowiązywały do 15 września. Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie objęły 150 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina. Zamrożenie aktywów dotyczy 38 firm i organizacji.USA nałożyły na początku kwietnia sankcje, które objęły 24 rosyjskich przedsiębiorców, menadżerów i przedstawicieli władz, a także 14 rosyjskich firm, w tym – co jest bezprecedensowe – wielki prywatny biznes spoza sektora naftowo-gazowego. Według szacunków zachodnich agencji informacyjnych w rezultacie spadków wartości akcji rosyjscy przedsiębiorcy stracili w pierwszych dniach po ogłoszeniu sankcji łącznie 16 mld USD.

nie będzie więcej uczestniczyć w żadnych organach koordynacyjnych WNP – powiedział też Poroszenko.

Oprac. MaH, deon.pl

fot. EPP, CC BY 2.0

 

 

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi Nowe sankcje ukraińskie wobec Rosji

 1. skryba Odpowiedz

  3 maja 2018 w 09:26

  Mam dwa pytania: 1/ dlaczego Ukraina nie ograniczy liczby personelu ambasady rosyjskiej w Kijowie, dlaczego nie zlikwiduje konsulatów rosyjskich; 2/ dlaczego tory kolejowe nie są na Ukrainie przekute z szerokości rosyjskiej na rozstaw europejski tak, jak to zrobiła wolna od wpływów rosyjskich Polska w latach 20-tych XX. wieku? Sytuacja wszak tego wymaga.

 2. Kresowiak Odpowiedz

  3 maja 2018 w 11:47

  Propaganda sukcesu każda jest szkodliwa. Otóż, to Ukraina nie realizuje mińskich porozumień i ONZ oraz instytucje międzynarodowe to podkreślają nieustannie, wystarczy otworzyć internet.
  A tu, proszę lresy24, mi oczy otwierają na „prawi i sprawiedliwość”.

  • peter Odpowiedz

   3 maja 2018 w 15:06

   Kresowiak Znasz porozumienia minskie czytales je?

   powolujesz sie na ONZ jest jakas rezolucja ONZ potepiajaca Ukraine za brak przestrzegania porozumien minskich? No i daj sobie spokuj z tymi / instytucje miedzynarodowe/ bo to smieszne

   • Kresowiak

    3 maja 2018 w 19:43

    byłem na nich

   • peter

    4 maja 2018 w 02:20

    Kresowiak No wlasnie byles na nich Cytat z OSW

    Aby osiągnąć swe cele (taktyczne i strategiczne), Moskwa podejmuje cały kompleks działań, takich jak:
    – nacisk na jednostronną realizację przez Kijów politycznej części porozumień mińskich, a zwłaszcza na wprowadzenie reformy decentralizacyjnej;
    – zmasowana kampania dyplomatyczna i propagandowa obarczająca Kijów wyłączną odpowiedzialnością za brak postępów w realizacji Mińska 2. Kampania ta ma na celu nie tylko skompromitowanie Kijowa i zniechęcenie Zachodu do współpracy z nim, ale także doprowadzenie do stopniowego zniesienia skierowanych przeciwko Rosji zachodnich sankcji;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *