Niemiecka telewizja: Nord Stream 2 może zakończyć się fiaskiem ze względu na presję USA

5 maja 2018

Serwis informacyjny Panorama w niemieckiej państwowej telewizji Das Erste podaje, że z Niemiec rozważają wycofanie się z finansowania gazociągu pod dniem Bałtyku łączącego Rosję z Niemcami.

Niemieccy dziennikarze podkreślili, że pojawia się w ustawie o sankcjach CAATSA, czyli propozycji obostrzeń względem adwersarzy Stanów Zjednoczonych, jak Iran czy Korea Północna. „Jeden z podpunktów stanowi, że ​​rząd powinien działać przeciwko gazociągowi . Daje to możliwość wprowadzenia sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę i finansowanie gazociągu” – przypomina Panorama.


„Budzi to duży niepokój w niemieckim biznesie, ponieważ oprócz BASF, w projekt zaangażował się także wytwórca energii Uniper wart miliard dolarów. Firmy te mogą w przyszłości spodziewać się kar, ponieważ w podobnych przypadkach w przeszłości musiały już płacić europejskim bankom” – alarmue telewizja niemiecka.

– Władze amerykańskie mogą wszcząć dochodzenia, które grożą kosztownymi procesami w Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie pod dużym znakiem zapytania będzie stała sama działalność w Ameryce – powiedział z kolei w programie Michael Harms z Komisji Niemieckiej Gospodarki ds. Wschodu. – Pojawia się wielka niepewność. To oczywiście trucizna dla długoterminowego strategicznego zaangażowania.


Podczas ostatniej wizyty kanclerz Niemiec Angeli Merkel w USA, jednym z tematów rozmów z Donaldem Trumpem była przyszłość gazociągu Nord Stream 2, a także, co ma z tym związek, amerykańskie wobec Rosji i ich wpływ na . Według niektórych niemieckich mediów kanclerze Merkel próbowała uzyskać od prezydenta Trumpa zgodę na to, by niemieckie firmy współpracujące z rosyjskimi obłożonymi sankcjami były w jakiś sposób wyłączone z sankcji, ale nie udało się jej przekonać przywódcy USA.

Więcej na ten temat tutaj.

Oprac. MaH, BiznesAlert.pl

fot. The White House

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *