Nie żyje współzałożyciel Związku Polaków na Białorusi

5 kwietnia 2018

Smutna wiadomość dotarła do nas od pana Władysława Bieńkowskiego, syna współzałożyciela Związku Polaków na Białorusi – przewodniczącego Rady Naczelnej  w latach 90. minionego stulecia. Pan Władysław  poinformował nas o śmierci swojego TATY…

Napisał mianowicie:


„Szanowni Państwo,

W dniu 1 kwietnia 2018 roku w Mińsku w wieku 80 lat zmarł prof. Czesław , , Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Wieloletni działacz polskiej mniejszości na Białorusi, m.in. założyciel Związku Polaków na Białorusi, założyciel i przewodniczący Polskiego Towarzystwa Naukowego na Białorusi oraz założyciel i wieloletni kierownik pierwszej polskiej uczelni wyższej na Białorusi: Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku. Prof. spocznie na cmentarzu rodzinnym w miejscowości Snów koło Nieświeża () w dniu 7 kwietnia 2018 r. Msza żałobna zostanie odprawiona o godzinie 13:00 w kościele w Snowie”.


Redakcja Tygodnik Sądeckiego przypomina, że prof. Czesław Bieńkowski, w latach 90. pełnił obowiązki prezesa obwodowego Związku Polaków na Białorusi w Mińsku i wiceprzewodniczącego ZPB. Działał w Polskim Zjednoczeniu Demokratycznym. W roku 1994 współtworzył Polskie Towarzystwo Naukowe na Białorusi. Pracował na Wydziale Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego.

Razem z historykiem Zygmuntem Boradynem – miał największy udział w powołaniu do życia Polskiego Uniwersytetu Ludowego w Mińsku, który powstał w 1992 roku. W 2001 roku został dyrektorem założonej przez Towarzystwo Polskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Mińsku, która prowadziła studia w języku polskim w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. 

Funkcję rektora WSB-NLU objął w drugiej połowie 2014 roku. Wcześniej obowiązki rektora pełnił filozof, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Leszek Sosnowski po tym, jak z funkcji rektora uczelni zrezygnował dr Wiktor Patena.

Redakcja portalu Znadniemna.pl oraz Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi składają wyrazy głębokiego współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.

Szczere kondolencje składa również portal Kresy24.pl

Cześć Jego Pamięci!

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Nie żyje współzałożyciel Związku Polaków na Białorusi

 1. Kresowiak Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 15:07

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

  Niestety, p. Bieńkowski nie był współzałożycielem Związku Polaków, pojawił się w ZPB w terminie późniejszym, po roku 1991.

  • Polak z Białorusi Odpowiedz

   5 kwietnia 2018 w 16:06

   Nie wiem zasług ws.założenia Związku Polaków, ale znałem go osobiście od 8 lat. Był dobrym, zawsze życzliwym, uśmiechniętym człowiekiem…wieczny mu spokój

 2. Polak z Białorusi Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 17:24

  Byłem jego studentem i tego nigdy nie pożałowałem…Wieczny odpoczynek daj mu Panie…

 3. józef III Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 23:25

  Wieczny odpoczynek ! Był mądrym i dobrym człowiekiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *