Łotysze nie chcą Rosji

18 września 2011

Jak wynika z dotychczas opublikowanych oficjalnych wyników wyborów parlamentarnych na Łotwie, najbardziej prawdopodobne jest powstanie prawicowej koalicji Partii Reformatorskiej, bloku Jedności i Sojuszu Narodowego.

Wprawdzie prorosyjskie najprawdopodobniej wygrało sobotnie przedterminowe parlamentarne, uzyskując 31,72 procent głosów, nie uzyskało jednak większości pozwalającej na samodzielne utworzenie rządu. Prawdopodobnie powstanie koalicja partii prawicowych, która obejmie rządy. Według opublikowanych przez Krajową Komisję Wyborczą danych z 725 lokali wyborczych (na ogólną liczbę 1027 lokali), Centrum Zgody otrzymało 31,72 procent głosów.

Na drugim miejscu uplasowała się prawicowa Partia Reformatorska byłego prezydenta Valdisa Zatlersa – z poparciem 19,36 procent , a na trzecim – także prawicowy, rządzący dotąd, blok Jedność premiera Valdisa Dombrovskisa, który zdobył 17,08 procent głosów. Nacjonalistyczny uzyskał 12,64 procent głosów – przed Unią Zielonych i Związku Rolników, która wchodziła w skład dotychczasowej koalicji rządzącej (12,61 procent.


Popierane przez rosyjskojęzyczną mniejszość, która stanowi 27 procent ludności, Centrum Zgody nie cieszy się zaufaniem Łotyszy, którzy mają tej partii za złe oficjalne związki z partią „” Władimira Putina. Centrum Zgody opowiada się też za odroczeniem wejścia Łotwy do strefy euro. To postulat sprzeczny z programami pozostałych największych partii łotewskich, które chcą dalszych oszczędności budżetowymi i wejścia Łotwy do strefy euro w 2014 roku.

Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *