Litwa demontuje linie elektryczne łączące ją z Białorusią

13 kwietnia 2018

demontuje linie energetyczne prowadzące na . Wszystkie połączenia  zostaną odłączone, a energią między obydwoma krajami stanie się niemożliwy – mówi prezes spółki energetycznej Litgridu Daivis Virbickas. 

Jak dodał, jest to związane z synchronizacją sieci energetycznych z Europą Zachodnią. Synchronizacja wymaga odłączenia od połączonych systemów energetycznych Białorusi i Rosji, z którymi do tej pory związane są sieci energetyczne Litwy, Łotwy i Estonii.

Jak poinformował Virbickas, Litgrid podpisał umowę na odbudowę podstacji transformatorowej w nieczynnej elektrowni jądrowej w Ignalinie, co umożliwiłoby odłączenie pierwszego połączenia z Białorusią. Pozostałe trzy interkonektory zostałyby odłączone w momencie, gdy sieci elektroenergetyczne państw bałtyckich zostaną zsynchronizowane z systemem Europy kontynentalnej.


Virbickas zaznaczył, że po 2025 roku bez dodatkowej infrastruktury białoruska nie będzie sprzedawana na Litwie. Może tam trafić między 2020 a 2025 rokiem, ale Litwa zapowiada już, że wprowadzi odpowiednie rozwiązania handlowe po to, aby było to nieopłacalne.

Kresy24.pl/studium.uw.edu.pl/zw.lt


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Litwa demontuje linie elektryczne łączące ją z Białorusią

  1. gena Odpowiedz

    14 kwietnia 2018 w 23:28

    Brawo Litwa! Odizolować rosję i Białoruś od cywilizowanego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *