Litewski Sejm przyjął „prawo Magnickiego”

16 listopada 2017

Na wzór podobnego prawa obowiązującego w litewscy posłowie przyjęli tzw. ustawę Magnickiego umożliwiającą wydanie  zakazu wjazdu na terytorium kraju urzędnikom podejrzanym o korupcję, przestępstwa finansowe i łamanie praw człowieka.

Po USA, a przed Litwą, taką ustawę przyjęły Estonia i Kanada.

Prawnik Siergiej współpracował z amerykańskim biznesmenem Billem Browderem, który z sukcesem inwestował w tym kraju. Ale skończyło się to brutalnym przejęciem firmy przez ludzi powiązanych z władzami Rosji.


Magnicki ujawnił i tropił brudne, korupcjogenne interesy, jakie stały za wrogim przejęciem  interesów Browdera w Rosji. W 2009 roku zmarł w areszcie, do którego trafił wskutek sfałszowania dowodów.W 2012 roku amerykański kongres uchwalił tzw. Magnitsky Act, na podstawie którego zakazano wjazdu do USA już kilkudziesięciu osobom powiązanym w jakiś sposób z prześladowaniami Magnickiego czy niszczeniem firmy, dla której pracował. Na podstawie tego prawa zamrożono też konta tym, którzy posiadali je w amerykańskich bankach. Potem ustawę rozszerzono na wszystkich obcokrajowców zaangażowanych w korupcję i łamanie praw człowieka.

po uchwaleniu ustawy zagroziła podjęciem kroków odwetowych wobec Litwy.


Zgodnie z „ustawą Magnickiego” zakaz wjazdu na Litwę przez okres nie dłuższy niż pięć lat będzie wydawał minister spraw wewnętrznych na wniosek ministra spraw zagranicznych.

Oprac. MaH, ZW.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Litewski Sejm przyjął „prawo Magnickiego”

 1. hihi Odpowiedz

  17 listopada 2017 w 07:31

  „Rosja po uchwaleniu ustawy zagroziła podjęciem kroków odwetowych wobec Litwy” <- uderz w stol… 🙂
  Przeciez ustawa nie dotyczy tylko obywateli Rosji, wiec jak to jest ze tylko to panstwo oburzylo sie na wprowadzenie tego prawa.

  • Pafnucy Odpowiedz

   17 listopada 2017 w 15:04

   Tu raczej nie chodzi o „uderz w stół”. Rosja ma kontakt przez Litwę z Królewcem. Teraz Litwa będzie wymyślać różne dziwne rzeczy. 100 procent Amerykanie im sugerowali a głupi Żmudzini dali się przekonać. Amerykanie będą walczyć z Rosją do ostatniego ukraińca i żmudzina.

   • mariusz

    21 listopada 2017 w 14:32

    Głupi to jesteś ty ruski trolu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *