Kropla potu za tony przelanej krwi

23 kwietnia 2018

Flagi polskie, litewskie i unijne, politycy, działacze społeczni, intelektualiści i – w niedzielę (22 kwietnia) z okazji 100-lecia niepodległości Litwy i Polski odbył się bieg sztafetowy -.

Maraton zakończył się przed gmachem Sejmu, gdzie uczestnicy zostali powitani przez przewodniczącego Sejmu oraz ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej.


„Taki piękny dziś mamy dzień i w tym pięknym dniu kilkadziesiąt osób biegło z Niemenczyna. Ze wspaniałej historycznej miejscowości. Wspólnie Polacy i Litwini, z flagami Polski, Litwy, Unii Europejskiej. To jest jedna z pięknych inicjatyw polsko-litewskich. Szczególnie w tej świątecznej atmosferze. I stulecia odrodzenia niepodległości Polski i Litwy i w oczekiwaniu na wielkie Trzeciego Maja, które też jest ważne dla Litwinów i które w tym roku w szczególny sposób razem będziemy obchodzić” – powiedziała zw.lt RP na Litwie Urszula . Dodając, że dla dobra stosunków są ważne spotkania na każdym szczeblu.

„To jest wyjątkowa okazja, bo jeśli się nie mylę to będziemy obchodzili 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To jest obopólna inicjatywa, kiedy biegacze są z Polski i Litwy. Możemy zażartować nawet, żer jeśli biegniemy, to obowiązkowo z jakimś celem. Cel jest oczywisty uczczenie naszej przyjaźni, partnerstwa, naszego członkostwa w UE i NATO . To daje do zrozumienia, że jesteśmy wobec siebie dobry zapleczem, tak jak to jest w biegu” – wtórował przewodniczący Sejmu Viktoras .


 

W imprezie wzięli udział znani działacze i politycy litewskiej i polskiej narodowości. „Mieszkałem w Niemenczynie przez sześć lat i bardzo dobrze znam wspólnotę mieszkańców. Wspólnie z Mieczysławem (Borusewiczem – przyp.red.) naradziliśmy się, że musimy zrobić coś współczesnego, aby uhonorować przyjaźń między Litwą a Polską. Ze względu na fakt, że przed 100. laty nasze państwa odzyskały , a za kilka tygodni będziemy obchodzili kolejną rocznicę naszej wspólnej konstytucji postanowiliśmy przebiec z flagami z Niemenczyna do Wilna” – podzielił się z naszym portalem Vygaudas Ušackas, litewski dyplomata, były minister spraw zagranicznych oraz były ambasador UE w Rosji.

Wśród obecnych był ponadto były minister energetyki Litwy oraz obecny prezes Polsko-Litewskiej Izby Handlowej Jarosław . „Taka uroczystość jest fajną okazją, aby z jednej strony świętować niepodległość Litwy i Polski, a z drugiej spędzić weekend, biegnąc ładną trasą przez lasy do Wilna. W dobrym towarzystwie” – zaznaczył .

W biegu uczestniczyli również goście z Polski. „Gmina Supraśl od wielu lat współpracuje z Niemenczynem. Dzięki panu staroście, byłemu już, Borusewiczowi, nawiązaliśmy parę lat temu współpracę. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowę o współpracy między naszymi miastami. Pan starosta jako prezes zrzeszenia sportowego na Wileńszczyźnie, zaprosił szkołę sportową z Supraśla do uczestniczenia w biegu” – powiedział zw.lt Radosław , miasta Supraśl.

Burmistrz dodał, że „chcą wspólnie z Litwinami i Polakami cieszyć się niepodległością”. „Bo im trudniejsze mamy czasy i im trudniejsza staje się sytuacja międzynarodowa, tym te rocznice stają się coraz bardziej ważne” – podkreślił Dobrowolski.

zw.lt/kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *