Gruzja: unieważniono umowę z Rosją

19 kwietnia 2011

Gruzji przyjął rezolucję anulującą umowę zezwalającą Rosji na żołnierzy i sprzętu wojskowego przez gruzińskie terytorium do rosyjskiej bazy w Armenii. Głosowanie odbyło się na wniosek prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Porozumienie to zostało podpisane przed rosyjsko – gruzińską wojną z sierpnia 2008 roku o kontrolę nad Osetią Południową, prorosyjskim regionem separatystycznym w Gruzji. „Ta umowa jest sprzeczna z interesami narodowymi Gruzji” – powiedziała wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Nino Kalandadze.

Porozumienie, zezwalające Rosji na tranzyt wojska i sprzętu przez terytorium Gruzji zawarto w 2006 roku, gdy Moskwa zgodziła się zamknąć dwie swoje bazy, które pozostały w Gruzji po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. Po zamknięciu baz Rosja przeniosła ich wyposażenie do bazy w Armenii – kraju, którego parlament ratyfikował 12 kwietnia układ o militarnej obecności rosyjskiej do 2044 roku. Pozwala to Moskwie na zachowanie wpływów w regionie południowego Kaukazu.


Od 2008 r. Rosja i kontaktują się tylko za pośrednictwem Szwajcarii, która reprezentuje rosyjskie interesy w Gruzji i gruzińskie w Rosji.

Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *