Coraz bliżej do uruchomienia elektrowni atomowej na Grodzieńszczyźnie

5 grudnia 2017

Fot. BNS/Ernestas Naprys

W sobotę 2 grudnia pomyślnie zakończono montaż korpusu reaktora w drugim bloku energetycznym białoruskiej elektrowni atomowej budowanej w Ostrowcu na Grodzieńszczyźnie, poinformował serwis prasowy spółki Atomstrojeksport, generalnego projektanta i wykonawcy obiektu, informuje portal onliner.by.

Instalacja została przeprowadzona w dwóch etapach. Najpierw korpus reaktora o łącznej masie ponad 330 ton, długości 11 metrów i średnicy 4,5 metra został podniesiony na platformę transportową i przesunięty do wnętrza strefy hermetycznej wzdłuż szyn na specjalnym wózku. Następnie, za pomocą dźwigu mostowego został podniesiony do centralnej części reaktora i zainstalowany na pierścieniu podtrzymującym w trzonie reaktora.


„Instalacja korpusu w pozycji projektowej to jednaj z najbardziej skomplikowanych operacji na etapie budowy i wymaga szczególnej staranności wykonania” – podkreślił Witalij Miediakow, wiceprezes ds. projektu białoruskiej elektrowni atomowej, ASE Group.

Instalacja korpusu pierwszego reaktora nastąpiła z dużym opóźnieniem w kwietniu br. Korpus musiał zostać wymieniony, ponieważ w czasie transportu uległ awarii – korpus uderzył o słup trakcyjny. Był to drugi incydent z korpusem reaktora na budowie. Poprzedni z udziałem dostarczonego już na plac budowy korpusu miał miejsce w lipcu 2016 roku – kilkutonowa konstrukcja metalowa „osunęła się na ziemię” z wysokości zaledwie kilku metrów. Ten incydent ukrywany był przez dyrekcję przez kilka tygodni. Najpierw kategorycznie zaprzeczano, oskarżając niezależne o sianie fermentu. Dzięki publikacjom i nagłośnieniu sprawy, rosyjski wykonawca „” przyznał, że incydent rzeczywiście miał miejsce, a strona białoruska zażądała wymiany korpusu.


atomowa pod Ostrowcem w obwodzie grodzieńskim, budowana przez rosyjski Rosatom będzie się składała z dwóch bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2400 megawatów.

Obawy i zastrzeżenia w związku z budową białoruskiej elektrowni niejednokrotnie wyrażała . zarzucało Białorusinom m.in. wybiórcze podejście do kwestii bezpieczeństwa, a także nieudzielanie pełnych informacji na temat budowy elektrowni.

Kresy24.pl/AB

Nad białoruską elektrownią atomową zawisło fatum. Korpus reaktora znów został uszkodzony!

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *