Dni Łotwy na Pomorzu

26 kwietnia 2018

Od dziś do soboty, głównie w Gdańsku, odbywają się Dni Łotwy. Udział w nich biorą m.in. przedstawiciele łotewskiego biznesu i turystyki.

Dni Łotwy rozpoczęły się od seminarium gospodarczego w Filharmonii Bałtyckiej, z udziałem m.in. ambasadora Republiki Łotwy w Polsce Edgarsa Bodnarsa, przedstawicieli rządu łotewskiego, polskich urzędników szczebla rządowego i samorządowego oraz parlamentarzystów.


Łotewscy przedsiębiorcy odwiedzą również Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz omówią możliwości prowadzenia biznesu i realizacji współpracy z przedstawicielami Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (GARG).

Równolegle do imprez związanych z promowaniem polsko-łotewskiej współpracy gospodarczej w pomieszczeniach Filharmonii Bałtyckiej 27 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy łotewskiego malarza Vadsa Bušsa pt. „Ainavas” (łot. „Krajobrazy”). Również jutro, o godzinie 11.00, ambasador Bodnars złoży kwiaty na grobie przewodniczącego Centralnej Rady Łotewskiej (CRŁ) Konstantīnsa Čakste na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci z Obozu KL Stutthof w Krępie Kaszubskiej. CRŁ była najwyższym podziemnym organem władzy politycznej w czasie okupacji Łotwy od roku 1943. Została założona w celu koordynowania działań różnych ruchów oporów mających na celu przywrócenie niepodległości Łotwy. Rada aktywnie działała do 1951 r. i zakończyła swoją działalność już po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości w 1994 r. O CRŁ i Čakste można też przeczytać tutaj.


W ramach poprzednich Dni Łotwy, pod koniec marca, we współpracy z łotewskimi liniami lotniczymi airBaltic odbyło się uroczyste otwarcie bezpośredniego pasażerskiego połączenia lotniczego Ryga-.

Oprac. MaH, materiały prasowe

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *