Chcą dla Litwinów referendum w sprawie euro

20 listopada 2013

euro-walutaLitewska partia „Porządek i Praworządność” chce zainicjować w sprawie wprowadzenia .

Jeśli uda się zebrać 50 tys. podpisów, Sejm będzie musiał rozpatrzyć taką propozycję, informuje portal zw.lt za „Kauno diena”.

W najbliższy weekend odbędzie się zjazd partii, na którym ma być podjęta decyzja w tej sprawie. Partia „Porządek i Praworządność”, która jest członkiem koalicji rządowej, zdecydowała się na zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum po tym, jak nie wyrazili na to zgody koalicyjni partnerzy.


W marcu tego roku Litwa (podobnie jak ) odrzuciła pomysł referendum w sprawie wejścia do strefy euro, bo mogłoby to „zaprzepaścić cel strategiczny”.

„Obywatele krajów bałtyckich zaakceptowali przejście do wspólnej , aprobując przed dziesięcioma laty członkostwo w Unii Europejskiej. (…) Po przyjęciu euro będziemy bardziej zauważalni dla inwestorów” – argumentował minister finansów Litwy Rimantas Szadżius, prezentująs stanowisko rządu Algirdasa Butkevicziusa, który zapowiedział, że Litwa będzie dążyła do wprowadzenia euro w 2015 roku.


Możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie przystąpienia do strefy euro nie wykluczyła wówczas Dalia .

„Zawsze należy zapytać o zdanie” – powiedziała dziennikarzom. „Zadecydujemy później, w jakiej formie to zrobimy” – dodała prezydent przypominając, że Litwa przystępując do UE w 2004 roku zobowiązała się wprawdzie do przyjęcia unijnej waluty, jednak „umowa akcesyjna zawiera zdanie, że Litwa zrobi to, jak będzie przygotowana”.

Kresy24.pl/zw.lt, Kauno diena, BNS

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Chcą dla Litwinów referendum w sprawie euro

  1. grzech Odpowiedz

    21 listopada 2013 w 08:10

    Litwo nie bądź głupia popatrz co się dzieje z wszystkimi krajami które mają euro.
    A może podobnie jak my nie macie swojego rządu tylko jakieś kukiełki?
    Może dlatego nasze kraje nie mogą się dogadać bo ktoś nami manipuluje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *