Białoruskie banki w ślepym zaułku

4 maja 2018

sektor bankowy, wstrząśnięty sankcjami USA, które dotykają lokalnych filii czołowych rosyjskich pożyczkodawców państwowych. Jeśli wymierzy kolejne ograniczenia w najbogatszych biznesmenów z Rosji, bankierzy z Mińska będą musieli stawić czoła kolejnym problemom, pisze Siergiej na portalu forsal.pl.

Państwowy Belarusbank, który jest największym krajowym kredytodawcą odpowiadającym za 40% aktywów bankowych, wezwał białoruskie organy regulacyjne oraz inne do przyjęcia „spójnego podejścia” do kwestii zachodnich sankcji wymierzonych w potencjalnych klientów.


Zgodnie z apelem Belarusbanku, „rosyjscy eksperci posiadający doświadczenie w zakresie kontroli prawodawstwa dotyczącego sankcji” mogliby wziąć udział w konsultacjach pomiędzy bankiem centralnym a kredytodawcami komercyjnymi.

Belarusbank podkreśla   konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na amerykańskie przepisy regulujące kwestie sankcji wobec zagranicznych firm i osób, znane jako ustawa o zwalczaniu przeciwników Ameryki za pomocą sankcji (Countering America’s Adversaries Through Sanctions Act – CAATSA).


Według działajacego w Mińsku eksperta inwestycyjnego, i specjalisty ds. fuzji i przejęć w Alfa Banku na Białorusi Olega Andriejewa, obawy Belarusbanku są całkowicie zrozumiałe. „Obecnie ten jest najbardziej znaczącym graczem na białoruskim rynku i jednym z nielicznych podmiotów, które, przy wsparciu państwa, są w stanie prowadzić duże projekty inwestycyjne. Z kolej największe projekty inwestycyjne na Białorusi są zazwyczaj realizowane przez firmy rosyjskie lub chińskie”.

Według Andriejewa, jeśli administracja amerykańska nałoży na rosyjskich biznesmenów, „praktycznie wszystkie duże projekty na Białorusi, w których uczestniczą , mogą potencjalnie zostać pośrednio dotknięte sankcjami”.

czyataj dalej 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruskie banki w ślepym zaułku

  1. jerkrs Odpowiedz

    5 maja 2018 w 20:50

    Białoruś dotknięta sankcjami i jest potentatem światowym w produkcji ciągników rolniczych a Polska ma wsparcie USA i nie może wyprodukować jednego esioka dla rolnika. Esiok to jedno-tłokowy silnik do ciągnika za Gomułki. Przestańcie pisać bzdety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *