Białorusini zobaczą Śmierć Stalina

5 lutego 2018

W odróżnieniu od widzów w Rosji, będą mogli jednak pośmiać się z czarnej komedii w reżyserii szkockiego satyryka Armando Iannucciego „”. Już w tym tygodniu będzie wyświetlany w stołecznych kinach. Komisja ekspertów Ministerstwa Kultury nie doszukała się w nim treści ekstremistycznych.

Premiera filmu zaplanowana była w Mińsku na 25 stycznia w prywatnej sieci kin Silver Screen i w kinie Falcon Club, ale w przeddzień poprosiło o zawieszenie sprzedaży biletów i przekazanie do resortu kopii filmu. Powodem decyzji MK był wypożyczania filmu w Rosji. Federacji Rosyjskiej uznało, że film Armando Iannucciego „obraża naród”. Odniosło się też do faktu, że według rosyjskiego prawa zabronione jest wyświetlanie filmów, w których pokazywana jest „zabroniona informacja”.


Szef rosyjskiego Ministerstwa Kultury Wladimir Medina tłumaczył, że starsze pokolenie Rosjan, i nie tylko, odbiorą film jako szyderstwo z całej sowieckiej przeszłości kraju, który pokonał . Stwierdził, że obraz jest „obraźliwym szyderstwem z sowieckiej armii i zwykłych ludzi – i, co jest najgorsze, nawet z ofiar stalinizmu”.

Tymczasem Ministerstwo Kultury RB przyjęło – o dziwo – inne stanowisko, choć sowiecka przeszłości na Białorusi demonstrowana jest z większą częstotliwością niż w Rosji.


„Ministerstwo Kultury nie sprzeciwia się dystrybucji filmu” Śmierć Stalina „w białoruskich kinach. W trakcie oglądania tego filmu przez ekspertów Ministerstwa Kultury nie stwierdzono naruszenia prawa. Uważamy, że przesyłanie filmu do republikańskiej komisji ekspertów w celu uzyskania dodatkowej opinii, mija się celem. MK nie ma żadnych uwag w kwestii dystrybucji filmu na Białorusi”, powiedział portalowi Naviny.by naczelnik wydziału ds. kinematografii w Ministerstwie Kultury Aleksander Rydwan.

W sieci mińskich kin Silver Screen film ma się ukazać 8 lutego.

Czarna komedia w reżyserii szkockiego satyryka Armando Iannucciego, opowiada o zamęcie, jaki zapanował wśród zaufanych ludzi Stalina po jego nagłej śmierci w 1953 roku, wzbudzała w Rosji mieszane uczucia: we wrześniu Partia Komunistyczna oficjalnie skrytykowała film, określając go mianem „obrzydliwego”. Teraz resort kultury uznał z kolei, że prezentuje on treści, których „rozpowszechnianie jest zabronione przez Federacji Rosyjskiej”.

Kresy4.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Białorusini zobaczą Śmierć Stalina

 1. Jan Odpowiedz

  5 lutego 2018 w 17:10

  A w Polsce to kiedy będzie ten film ?

 2. apud Odpowiedz

  5 lutego 2018 w 17:34

  Szkot Armando Giovanni Iannucci … Dobrze, ze nie wzial do towarzystwa Niemca Abdula Rafiqa albo Szweda Bosko Jankovica.

  Bardzo dobrze, ze pokazuja ten film. Jesli cos jest zakazane to tym bardziej przyciaga ludzi, a tak wszyscy moga zobaczyc jaka pusta i prosta jest sztuka na zachodzie.

 3. peter Odpowiedz

  7 lutego 2018 w 00:11

  Apud Widzialales ten Film ? Kazdy wie ze tylko Rosja ma Wielkoduchowna Sztuke no ale /przy takiej sztuce ciezko utrzymac kulture/ :)))))))))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *