Białoruś i Rosja świętowały wspólną rocznicę

3 kwietnia 2018

Z okazji obchodzonego 2 kwietnia Dnia Jedności Narodów Białorusi i Rosji, złożył życzenia swoim rodakom i Rosjanom. Uprzejmościami wymienili się też prezydenci i .

„To doniosłe , które symbolizuje nasze braterstwo i niezłomną przyjaźń, dobrosąsiedztwo, wzajemne zrozumienie i wszechstronną współpracę. Na arenie międzynarodowej jesteśmy skonsolidowani, wnosimy istotny wkład w zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa. Konsekwentnie i skutecznie wzmacniamy naszych krajów, jednocząc wysiłki wobec współczesnych wyzwań i zagrożeń” – napisał białoruski prezydent.


Podkreślił, że warunkiem wykorzystania potencjału Białorusi i Rosji, jest „bezwzględne przestrzeganie porozumień, ochrona i rozwój wspólnych osiągnięć”, zaś priorytetem współpracy powinny być i zaawansowana technologicznie ”, czytamy w liście Aleksandra Łukaszenki skierowanym do narodów Białorusi i Rosji.

Z kolei w depeszy do rosyjskiego kolegi, Łukaszenka wyraził pogląd, że „ Związkowe jest przykładem udanej integracji dla całej przestrzeni eurazjatyckiej”. Tę opinię podzielił prezydent Władimir Putin.


i komentator portalu naviny.by Aleksander Kłaskouski zwraca uwagę, że w ostatnich latach przegrywa w tym „związku”, choć zależność Mińska od rosyjskiej gospodarki jest wciąż ogromna, dotacje udzielane przez Kreml drastycznie maleją, przy jednoczesnym wzroście oczekiwań wobec Mińska.

„W minionej dekadzie udział dotacji energetycznych wynosił nawet 20 procent białoruskiego PKB, zaś w 2016 roku spadł do 2,1 procenta, a w 2017 roku wyniósł 4,5 procenta” – napisał Kłaskouski,

wskazuje,  że niemal 90 procent eksportu białoruskiej żywności trafia do Rosji, a przy najlepszym scenariuszu wskaźnik ten może w ciągu pięciu lat zmniejszyć się do około 80 procent”. W takim układzie, to rozdaje karty w kolejnych sporach – gazowym, naftowym czy mleczarskim, zaś znajduje się „w pułapce”.

Przypomnijmy, że święto Zjednoczenia Białorusi i Rosji ma charakter państwowy, obchodzone jest 2 kwietnia na pamiątkę podpisania w 1996 roku przez Borysa Jelcyna i Aleksandra Łukaszenkę umowy „O utworzeniu Wspólnoty Rosji i Białorusi”. Równo rok później, 2 kwietnia 1997 podpisano umowę „O Związku Białorusi i Rosji”.

Na pamiątkę tego wiekopomnego wydarzenia Aleksander Łukaszenka ustanowił święto. W tym dniu na wszystkich urzędach państwowych wywieszana jest obok flag białoruskich rosyjska flaga państwowa.

Kresy24.pl/ab

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruś i Rosja świętowały wspólną rocznicę

  1. jerkras Odpowiedz

    10 kwietnia 2018 w 08:30

    ZBIR , adekwatna nazwa do podmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *