Białoruś będzie karać za stream na Facebooku

19 kwietnia 2018

Choć prawodawstwo białoruskie tego nie precyzuje, transmisję na żywo na Facebooku należy traktować jak „nielegalne przygotowanie produkcji medialnej”. Taką opinię przedstawił minister informacji RB Aleksander Karliukiewicz, pytany przez dziennikarzy o szczegóły znowelizowanej 19 kwietnia ustawy medialnej.

„Ja osobiście popieram stanowisko ale uważam, że w ramach legislacyjnej należy to jaśniej omówić – tu potrzebne jest poważniejsze opracowanie”- powiedział minister informacji.


Pytanie dziennikarza padło w związku ze sprawą dziennikarza Biełsatu Kastusia Żukowskiego, który ma być ukarany za to, że na swoim koncie na Facebooku prowadził transmisję na żywo z interwencji homelskich milicjantów.

odpowie przed sądem za „nielegalną produkcję i dystrybucję produktów medialnych”.


19 kwietnia w Izbie Reprezentantów, w pierwszym czytaniu przyjęto poprawki do ustawy „o środkach masowego przekazu”. Nowelizacja przewiduje min. obowiązek rejestracyjny dla każdego portalu internetowego w białoruskiej domenie. Właściciele i reporterzy niezarejestrowanych stron nie będą mieli prawa ubiegać się o akredytacje, nie będą uznawani za dziennikarzy. Nie będą mieli prawa do pozyskiwania informacji, ani ochrony źródła informacji, a przy pojawieniu się np. w charakterze reporterów na demonstracji, zostaną uznani za demonstrantów.

Znowelizowane przewiduje też obowiązkową identyfikację osób publikujących materiały w sieci, lub na forach internetowych. Oznacza to, że  redaktorzy naczelni mediów internetowych pracujący na Białorusi, będą musieli przekazywać służbom dane publicystów, dziennikarzy i czytelników komentujących artykuły. Ministerstwo Informacji będzie mogło zablokować też dostęp do sieci społecznościowych i innych zasobów internetowych, z pominięciem drogi sądowej.

 

Minister Karliukieiwcz  tłumaczył dziś w parlamencie, że zmiany w ustawie „o środkach masowego przekazu” wynikają z potrzeby „harmonizacji” białoruskiego ustawodawstwa z ustawodawstwem Rosji.

Kresy24.pl/euroradio.fm/ ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białoruś będzie karać za stream na Facebooku

  1. Polak z Białorusi Odpowiedz

    19 kwietnia 2018 w 23:11

    Internetowy ….Gulag.I jak najbardziej, właśnie tak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *