Bez opłat za wizy? „W zasadzie” to cieszy

4 stycznia 2011

Zniesienie przez Polskę od 1 stycznia opłat za wizy krajowe dla obywateli Białorusi to krok w słusznym kierunku – ocenił rzecznik MSZ Białorusi Andrej . MSZ w Mińsku „w zasadzie z zadowoleniem” przyjmuje tę decyzję.

„Strona białoruska zawsze opowiadała się za uproszczeniem albo całkowitym zniesieniem formalności wizowych. Naszym zdaniem, decyzja strony polskiej to krok w słusznym kierunku – oświadczył rzecznik i zaznaczył, że wizy krajowe wydawane są na co najmniej 90 dni w ciągu sześciu miesięcy i przyznawane są tym, którzy mogą dodatkowo udowodnić cel swojego dłuższego pobytu w Polsce. Zatem nie wszyscy będą mogli z nich skorzystać.

Sawinych wyraził przekonanie, że bezpośrednie kontakty między obywatelami Białorusi i Polski przyczynią się do wzajemnego zrozumienia i współpracy obu krajów. Ocenił, że pomoże to polskim partnerom „lepiej zrozumieć” procesy polityczne i społeczne zachodzące na Białorusi i wypracować „bardziej adekwatne i racjonalne” podejście we wzajemnej współpracy. ma również nadzieję, że przykład Polski pomoże w rozpoczęciu rozmów Białorusi z Komisją Europejską na temat uproszczenia procedur wydawania wiz schengeńskich. Sawinych dodał, że jego kraj od szeregu lat inicjuje te rozmowy.


Decyzję o zniesieniu opłat za rozpatrzenie i wydanie wiz krajowych podjął w zeszłym tygodniu. Jak wyjaśnia, ma to pomóc naszym sąsiadom w umacnianiu tożsamości europejskiej poprzez częstsze kontakty z Polakami i innymi obywatelami Unii Europejskiej. Polska zapowiedziała jednocześnie, że rezerwuje sobie prawo do niewpuszczania na swe terytorium tych przedstawicieli władz białoruskich, którzy biorą udział w represjach wobec opozycji po wyborach prezydenckich z 19 grudnia.

Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *