Armenia: „Aksamitna rewolucja trwa!”. Lider opozycji odmawia negocjacji z władzą (AKTUALIZACJA)

26 kwietnia 2018

 Przywódca ormiańskiej opozycji, Nikol Paszynian, który stanął na czele wielotysięcznej manifestacji w Erywaniu i zmusił premiera Serża Sarkisjana do rezygnacji ze stanowiska, odmawia negocjacji z władzą. We wtorek zażądał przedterminowych wyborów i wezwał Ormian do wyjścia na ulice stolicy i pozostania tam do rozstrzygnięcia wyborów.

Paszynian oświadczył we wtorek, że o ile naród powierzy mu odpowiedzialność za rządy w kraju, gotów jest podjąć to wyzwanie.


„Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie” – powiedział i dodał, że 90 proc. głosujących popiera go. 

Lider opozycji uważa, że głównym zadaniem rządu tymczasowego powinno być przygotowanie do „uczciwych wyborów” parlamentarnych, które powinny się odbyć w ciągu jednego do dwóch miesięcy”.


Polityk obiecał, że do tego czasu działania opozycji nie będą przerwane;

„Ogłoszona w ubiegłym tygodniu „aksamitna ” trwa” – zapewnił, podkreślając, że cały czas będzie wywierał presję na rządzącą elitę, dopóki nie dojdzie do prawdziwych zmian w kraju. 

„Nie pozwolimy, by władze skradły nasze zwycięstwo. Z każdym dniem będzie nas więcej, dopóki nie przejmiemy władzy. Nie będzie przerwy, dopóki logicznie nie zakończy się  nasza rewolucja. Jutro zorganizujemy wiec na Placu Republiki. Jesteśmy w stanie zorganizować takie wydarzenie w godzinę, nawet pół godziny. Panujemy nad sytuacją i cieszymy się poparciem narodu”- powiedział lider opozycji.

Media informują, że w centrum stolicy kraju znów pojawiły się oddziały policji, a tysiące protestujących – głownie studentów, blokują główne ulice Erywania.

Dziś miało dojść do spotkania Paszyniana z p.o. premiera Karenem Karapetjanem, ale według agencji Reuters rozmowy odwołał p.o. premiera, odrzucając postawione przez opozycjonistę warunki. 

„Nikol Paszynian jednostronnie przedstawił żądania dotyczące formatu, agendy i obsługi medialnej spotkania- oświadczył Karapetjan.  miały odbywać się jedynie według jego planu. Tak się nie ”.

Portal rbc.ru z kolei podaje, że to Nikol Paszynian odwołał zaplanowane rozmowy z przedstawicielami rządzącej partii i p.o. premiera kraju, dopóki jego żądania co do formatu negocjacji nie zostaną spełnione.

AKTUALIZACJA:

Na ulicach Erywania pojawiły się transportery opancerzone i uzbrojone w sprzęt do tłumienia demonstracji konwoje policyjne. Rozstawiono kilkadziesiąt furgonetek przystosowanych do przewozu zatrzymanych. Paszinian powiadomił, że protestujący zablokowali ormiańsko-gruzińskie przejście graniczne. Według agencji Interfax, demonstranci zablokowali też drogę dojazdową na międzynarodowe lotnisko w Erywaniu.

Wciąż w różnych częściach stolicy Armenii trwają wiece i marsze.

AKTUALIZACJA 2:

1 maja odbędzie się głosowanie w parlamencie nad nowym premierem Armenii – poinformował przewodniczący parlamentu Ara Bablojan. Wczoraj wieczorem z koalicji rządzącej odeszło jedno z mniejszych ugrupowań, ale koalicja, na czele której stoi partia rządząca HKK, wciąż ma większość (58 mandatów na 105-osobowy ). Sytuacja jest jednak dynamiczna.

Lider opozycji Nikol Paszinian prowadzi konsultacje z przewodniczącymi poszczególnych parlamentarnych frakcji na temat poparcia jego kandydatury.

Tymczasem minister spraw zagranicznych Edward Nalbandian i wicepremier Armen Geworgian spotkali się w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem oraz, jak głosi komunikat rządu ormiańskiego, przedstawicielami administracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Z  tym, że rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że nie słyszał o takim spotkaniu z udziałem urzędników Kremla.

Dzisiaj również w Erywaniu trwają uliczne protesty przeciwników władz.

 

 

 

Kresy24.pl/RadioMaryja.pl/rferl.org/ba/MaH

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *