Amerykański Senat gratuluje państwom bałtyckim 100-lecia Niepodległości

11 kwietnia 2018

Izba wyższa amerykańskiego Kongresu przyjęła w tym tygodniu rezolucję, w której , i zostały pochwalone za rozwój demokracji oraz wypełnianie zobowiązań sojuszniczych wobec . W rezolucji znalazły się również gratulacje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez państwa bałtyckie niepodległości.

Według Senatu USA Estonia, Łotwa i Litwa przyczyniając się do wzrostu regionalnego i globalnego bezpieczeństwa wykazały swoją determinację jako „odpowiedzialni i oddani członkowie NATO”.


W rezolucji zostało także wyrażone uznanie dla krajów bałtyckich za wzrost gospodarki, reformy, finansowanie obronności. W tym roku wszystkie trzy przeznaczają na obronność 2 proc. PKB.

W piśmie gratulacyjnym zaznaczono także, że Rosja „kontynuowała agresywne i prowokacyjne działania względem swoich sąsiadów, łącznie z naruszaniem przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich”.


Amerykański formalnie uznał niezależność państw bałtyckich w roku 1922, a więc po opadnięciu kurzu bitewnego związanego z bolszewicką agresją na Europę Środkowo-Wschodnią.

Kresy24.pl / zw.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *