Amerykański prezent dla Ukrainy z okazji Dnia Niepodległości?

24 sierpnia 2017

Przebywający z wizytą w Kijowie z okazji obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy sekretarz obrony James zasugerował, że jest zwolennikiem przekazania Ukrainie „obronnej, śmiercionośnej broni”.

Jak stwierdził Mattis (na zdjęciu), broń służąca do obrony „nie prowokuje, chyba że agresora”. Słowa te padły w odpowiedzi na pytania, czy administracja Donalda Trumpa zmieni podejście administracji poprzednika, Baracka Obamy, który zgodził się jedynie na dostarczenie nieśmiercionośnego wsparcia wojskowego Ukrainie.


Mattis mówił też, że jest zagrożeniem dla Europy, i że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nie zaakceptuje aneksji Krymu przez Rosję oraz potępił militarną interwencję Rosji w Donbasie.

– Nie miejcie wątpliwości, Stany Zjednoczone stoją przy Ukrainie – zapewnił podczas konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko.


– Niezależnie od zaprzeczeń Rosji, my wiemy, że próbuje zmienić siłą granice – stwierdził Mattis.

MaH, time.com

fot. Wikimedia Commons, CC

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

21 odpowiedzi Amerykański prezent dla Ukrainy z okazji Dnia Niepodległości?

 1. observer48 Odpowiedz

  24 sierpnia 2017 w 20:16

  I prawidłowo! Jedna z zasad gen. Mattisa, obecnego sekretarza obrony USA to: „Be polite, be professional, but have a plan to kill everybody you meet!”, co w wolnym tłumaczeniu brzmi „Bądź uprzejmy, bądź profesjonalny, ale miej plan, jak zabić każdego, kogo spotkasz!” Zniszczone w Donbasie kacapskie czołgi z wybitymi kacapskimi załogami agresora będą sojuszniczym wkładem Ukrainy na poczet jej przyszłego członkostwa w NATO.

 2. Victor Odpowiedz

  24 sierpnia 2017 w 22:14

  Jak na razie to tylko amerykański dyplomata powiedział że jest zwolennikiem przekazania broni Ukrainie a nie że zostanie przekazana. Nie wiem więc skąd tak entuzjastyczmy tytuł godny brulowca. Po drugie Ukraina nie jest objęta żadnym embargiem na dostawy broni, po prostu USA i inni nie chcą prowokować Rosji. Po trzecie za tą broń ktoś musi zapłacić.

  • observer48 Odpowiedz

   24 sierpnia 2017 w 22:47

   @Victor
   Przekazanie, nawet za darmo, Ukrainie tysiąca, czy nawet dwóch tysięcy pocisków Javelin nie stanowi dla USA problemu, bo starsze wersje tej broni o zasięgu 2.5 km są zastępowane nowszymi, o większej sile penetracji pancerzy reaktywnych i zasięgu do 4.5 km. Tańsze to, niż demontaż i złomowanie. Problemem jest praktycznie zerowa wiarygodność rządzącej Ukrainą kleptokracji pod wodzą Poroszenki i jego przydupasa Awakowa.

   Ten problemem to brak zaufania do obecnych władz Ukrainy, które praktycznie nie dają żadnych gwarancji, że broń ta nie zostanie po cichu odsprzedana kacapii. Być może władze Ukrainy zostaną zmuszone do podpisania porozumienia pozwalającego na stacjonowanie tam prywatnych firm USA, pod których kontrolą będzie pozostawał ten arsenał. Ukraina jest naszpikowana kacapską agenturą niczym babka wielkanocna rodzynkami.

 3. Victor Odpowiedz

  24 sierpnia 2017 w 22:17

  Po czwarte jak Usa przekazało Ukrainie nowoczesne radary pola walki to wkrótce Rosjanie chwalili się że już je mają i testują. Te przekazane…

 4. wilczek lech Odpowiedz

  24 sierpnia 2017 w 22:24

  Rosję należy spychać powoli i skutecznie w kierunku Uralu – to są słowa Napoleona Bonaparte. I miał rację.

  • Sergey Freeman Odpowiedz

   25 sierpnia 2017 w 17:40

   śnij dalej 🙂 wiesz coś o wojnie ? Jak ona się zaczyna ? Europejczycy zginął podczas ii wojny światowej 27 mln rosjan. To właśnie europejczycy i nikt inny. Tak, jakiej reakcji oczekujesz od Rosji, zbliża się do jej granic ? Mamy dobrą pamięć historyczna. A amerykanie nam nie dekret.Chcesz wojny, to ją swoimi działaniami uzyskaj w ten czy inny sposób. Nie próbuj ułożyć drewno i proch wzdłuż naszych granic.

   • observer48 Europejczycy zginął podczas ii wojny światowej 27 mln rosjan.

    26 sierpnia 2017 w 04:40

    @Sergey Freeman
    „Europejczycy zginął podczas ii wojny światowej 27 mln rosjan.”

    Kacapie!
    1. Google translator nie działa i to, co napisałeś nie ma po polsku sensu.
    2. Bajki o 27 milionach RoSSjan, którzy niby zginęli podczas II WŚ możesz opowiadać takim, jak ty sowokom, którzy nie znają prawdziwej historii i są karmieni sowiecką mitologią w kacapskim systemie prania mózgów.

    Etnicznie najwięcej zginęło Ukraińców, głównie cywili, nie ETNICZNYCH RoSSjan. Masz tutaj link i sobie poczytaj, kacapska swołocz! Google translator powinien w tym przypadku dać lepsze rezultaty: http://www.libertarian.co.uk/lapubs/histn/histn004.pdf

   • proukr

    26 sierpnia 2017 w 13:43

    @ Sergey Freeman
    26 listopada 1938 r. ogłoszenie wspólnego komunikatu rządów Polski i ZSSR, że podstawą stosunków pozostają w całej swej rozciągłości wszystkie istniejące umowy łącznie z paktem o nieagresji polsko-sowieckim z dnia 25 lipca 1932 r. i że pakt ten posiada dostatecznie szeroką podstawę gwarantującą nienaruszalność stosunków pokojowych między obu państwami.
    23 sierpnia 1939, zawarto pakt, podpisany przez Ribbentropa i Mołotowa, między Niemcami a ZSRR, przewidujący w tajnym protokole faktyczną likwidację Rzeczypospolitej przez III Rzeszę i ZSRR.
    1 wrzesień 1939 napaść Niemiec na Polskę.
    17 wrzesień 1939 napaść ZSSR na Polskę.
    Tak się zaczęła II Wojna Światowa do 22 czerwca Rosja Radziecka i III Rzesza byli sojusznikami.
    Jaki procent z 27 milionów (osobiście uważam że było ich znacznie więcej) Rosjan, stanowią ofiary NKWD i uznanych przez Stalina za zdrajców jeńcy, zamordowani przez Niemców w obozach, na grobach (nie pod pomnikami armijnymi) których okoliczni mieszkańcy zapalają znicze, a wy obecnie ostentacyjnie wieszacie gieorgijewki? Z czasów obecnych dodam że Rosja od 1994 roku jest gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy a Krym to zapłata za dwudziestoletnią gwarancję. Tak wygląda wasza rosyjska moralność. Więc nie dziwcie się Sergey Freeman, że każdy kto miał z wami do czynienia, chciałby mieć was jak najdalej od siebie.

   • peter

    28 sierpnia 2017 w 03:07

    Sergej napisal 27 mln rosjan
    Jak ma rozumiec /rosjan/?
    To znaczy wszyscy byli mieszkancy ZSRR to rosjanie?
    Teraz wszyscy mieszkancy Federacji Rosyjskiej to Rosjanie
    Cos w stylu jak USA i Kanada

   • proukr

    28 sierpnia 2017 w 09:34

    @ Sergey Freeman
    26 listopada 1938 r. ogłoszenie wspólnego komunikatu rządów Polski i ZSRR, że podstawą stosunków pozostają w całej swej rozciągłości wszystkie istniejące umowy łącznie z paktem o nieagresji polsko-sowieckim z dnia 25 lipca 1932 r. i że pakt ten posiada dostatecznie szeroką podstawę gwarantującą nienaruszalność stosunków pokojowych między obu państwami.
    23 sierpnia 1939, zawarto pakt, podpisany przez Ribbentropa i Mołotowa, między Niemcami a ZSRR, przewidujący w tajnym protokole faktyczną likwidację Rzeczypospolitej przez III Rzeszę i ZSRR.
    1 wrzesień 1939 napaść Niemiec na Polskę.
    17 wrzesień 1939 napaść ZSSR na Polskę.
    Tak się zaczęła II Wojna Światowa do 22 czerwca 1941 Rosja Radziecka i III Rzesza byli sojusznikami.
    Jaki procent z 27 milionów (osobiście uważam że było ich znacznie więcej) Rosjan, stanowią ofiary NKWD i uznanych przez Stalina za zdrajców jeńcy, zamordowani przez Niemców w obozach, na grobach (nie pod pomnikami armijnymi) których okoliczni mieszkańcy zapalają znicze, a wy obecnie ostentacyjnie wieszacie na ich grobach gieorgijewki? Z czasów obecnych dodam że Rosja od 1994 roku jest gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy a Krym to zapewne zapłata za tą gwarancję. Tak wygląda wasza rosyjska moralność. Więc nie dziwcie się Sergey Freeman, że każdy kto miał z wami do czynienia, chciałby mieć was jak najdalej od siebie.

 5. proukr Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 08:19

  Skoro Stany Zjednoczone, jako jeden z gwarantów integralności terytorium Ukrainy – ze względu na swoją słabość w stosunku do Rosji – nie potrafią tej integralności zagwarantować, to powinny wraz z innymi państwami-gwarantami Memorandum, podpisanego przez te państwa w 1994 roku w Budapeszcie, dozbroić Ukrainę jakościowo i ilościowo, do stanu jaki Ukraina posiadała przed 1994 rokiem.

  • observer48 Europejczycy zginął podczas ii wojny światowej 27 mln rosjan. Odpowiedz

   26 sierpnia 2017 w 18:11

   @proukr
   Praktycznie niemożliwe. Wszystko zostałoby rozkradzione i sprzedane tak, jak zostało rozkradzione i sprzedane uzbrojenie ukraińskiej armii. Ten kraj potrzebuje co najmniej jednego pokolenia, aby zredukować poziom korupcji do porównywalnego z Rumunią, czy Turcją. Teraz, po pozbawieniu Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy, szanse na szybką redukcję poziomu korupcji znacznie się tam zmniejszyły.

  • tagore Odpowiedz

   24 października 2017 w 15:23

   Memorandum gwarantowało jedynie ,że jego uczestnicy nie zaatakują Ukrainy i nic więcej. Nie ma tam żadnych zobowiązań.

 6. Japa Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 11:26

  To retoryka na poziomie faceta na malutkiej drabince, który wie swoje, a do prawdy dochodzi.
  Ten mówi co mówi, a będzie co będzie.

 7. observer48 Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 19:10

  @Japa
  A pod tą malutką drabinką siedzi jeszcze mniejszy, skulony, z ogonkiem miedzy nogami Japa i cichutko skomli popuszczając pod siebie ze strachu.

 8. Sergey Freeman Odpowiedz

  28 sierpnia 2017 w 23:26

  Odpowiem na poprawne i niepoprawne komentarze do moich myśli. Po pierwsze: w II wojnie światowej europejczycy zniszczyli 27 milionów ludzi radzieckich. To byli rosjanie i ukraińcy i białorusini w większości. Mój dziadek był ukraińcem i zginął pod Запорожьем. Powtarzam: europejczycy zabili 27 mln rosjan (sovjet people). Całkowicie błędnie interpretować inne fakty, próbując tłumaczyć strzałki historii zbrodni Stalina. Po drugie: gleba rusofobii szkodliwe zatruwa świadomość europejczyków. Выхолащивается z mózgu zdrowy rozsądek, myślenie schodzi do prymitywizm. Głupia złośliwość i nic zdrowego. Po trzecie: amputacja Krymu wystąpił z powodu polityki Zachodu i miała geopolityczne korzenie. W geopolityce nie ma miejsca na błędy. W przeciwnym razie państwo będzie płacić wysoką cenę, jeśli przeżyje. Krym, to cena zdrady Ukrainy na południowych rubieżach Rosji w ciągu 24 lat. Innej odpowiedzi nie mogło być. Powiem na koniec: Zachód zrobił wszystko, by doprowadzić do destabilizacji Europy. To wynik оголтелой rusofobii.

  • observer48 Odpowiedz

   29 sierpnia 2017 w 10:00

   @Sergey Freeman
   „Powtarzam: europejczycy zabili 27 mln rosjan (sovjet people).”
   Zbyt mało! Alianci zachodni powinni byli poczekać, aby oba zbrodnicze narody, które we wrześniu 1939 r. rozpętały do spółki II Wojnę Światową, wybiły się nawzajem do nogi, co oszczędziłoby Europie sowieckiej okupacji wschodniej części kontynentu, zimnej wojny i wyścigu zbrojeń.

   Pozostaje tylko cierpliwie czekać, aż niskie ceny węglowodorów, coraz to dotkliwsze sankcje oraz wznowiony wyścig zbrojeń doprowadzą tym razem do całkowitego upadku i dezintegracji tego, co zostało w 1992 r. po upadku i dekompozycji Sowietów. https://www.economist.com/blogs/freeexchange/2015/01/oil-price-and-russian-politics

   Wszystkie warunki konieczne i wystarczające są spełnione, bo konflikt w Donbasie, nielegalna aneksja i okupacja Krymu, a także wojna w Syrii drenują kacapię mocniej, niż trwająca niemal 10 lat sowiecka interwencja w Afganistanie. Na pohybel kacapii! 🙂 Tym razem Putler nie znajdzie drugiego Clintona, który uratuje RoSSję przed całkowitym bankructwem. Trump i jego administracja jeszcze kacapii przyłożą na podzwonne.

   • Sergey Freeman

    29 sierpnia 2017 w 15:36

    W twoich słowach nie ma rozsądnego ziarna. Ale najważniejsze to nie w twoim русофобской polityce, a w tym, że dajecie sobie życzeniowe. Takich wróżbitów Polska widziała wiele. Gdzie oni są ? W zapomnienie. W oparciu o myśli leży ludobójstwo rosjan. A na podstawie mojej myśli jest to, że Rosja skręci kark każdemu państwu посягнувшему na jej integralność. Czytaj drodzy amerykańscy analityczne publikacje i wszystko stanie się jasne. Jeśli uważasz, że taki ogromny kraj nie będzie mieć swoich narodowych interesów i wpływów, to głęboko się myli.

   • observer48

    30 sierpnia 2017 w 06:48

    @Sergey Freeman
    Do roku 2050, a może wcześniej etnicznych RoSSjan będzie w faszystowskiej Federacji RoSSyjskiej mniej, niż 70 milionów, a reszto to będą Czurki. Jeszcze przed rokiem 2099 będziecie rządzeni przez Chiny i mówili po chińsku o ile nie spełni się przewidywany przez Friedmana scenariusz kłusowniczego raju (poacher’s paradise) i RoSSja nie zostanie podzielona między Japonię, dowodzoną przez Polskę koalicję państw Europy Środkowo-Wschodniej i Turcję.

    Amerykanie już zaczęli swoja działalność w Polsce, Państwach Bałtyckich i na Ukrainie, z Białorusią wyrywającą się na zachód i coraz słabiej przytrzymywaną przez kacapię, której zaczyna brakować pieniędzy na przekupywanie Łukaszenki. Poczytaj sobie strony 136-152 ze szczególną uwagą skupioną na stronach 148-151 i podsumowaniu na stronie 152. http://www.mysearch.org.uk/website1/pdf/715.2.pdf

    Polska nie ma wyboru, potrafi się bić i wygrywała wojny z RoSSją przez wiele stuleci, ostatnio w latach 1919-1921. Historia lubi się powtarzać.

 9. Sergey Freeman Odpowiedz

  31 sierpnia 2017 w 11:05

  @observer48,
  Zmiana grupy etnicznej w Rosji jest możliwa. Jest to proces 200-300 lat. Ja nie widzę nic w tym złego. Mogę zawieść cię tylko jednym: kraj Rosja pozostanie na mapie. Chcę przypomnieć, że na czele ZSRR stał gruzin Stalin. To właśnie w tym czasie europejczycy czuli się nieswojo. Pamiętaj, Rosja wielka historia i bogaty sposób zmiany społeczno-ekonomicznych społeczeństwa. Mamy wiele przepisów. Отторгнув Rosji Zachód już przegrał. Z czasem u swoich granic można zobaczyć chińczyków, czeczenów, tadżyków-afgańczyków, uzbeków i rosjan. Ta symbioza nie ma nic dobrego do zachodniej cywilizacji. Ci rosjanie wydają pokojowych owcami, a pan Putin, jest zachodnia liberalne liderem. Robić głupoty.

  • tagore Odpowiedz

   24 października 2017 w 15:26

   Na przestrzeni tysięcy lat żaden sąsiad Chin nie wyszedł dobrze na przyjaznych lub neutralnych stosunkach z Chinami.I to jest problem Moskwy nie Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *