Akt Unii Lubelskiej na liście UNESCO

22 marca 2018

Akt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. O wpisanie dokumentu wspólnie zabiegały , Litwa, Łotwa, i Ukraina. Dokument został zaprezentowany 22 marca br. w siedzibie Głównego Akt Dawnych w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. , minister kultury prof. Piotr , naczelny Archiwów Państwowych, przewodniczący Polskiego Komitetu Programu UNESCO „Pamięć Świata” Wojciech oraz przedstawiciele Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.

„Wyjątkowe świadectwo ustanowienia wspólnoty dwóch państw”


– Akt Unii Lubelskiej stanowi wyjątkowe świadectwo ustanowienia wspólnoty dwóch państw, w wyniku którego z Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał nowy, trwały organizm państwowy pod nazwą Obojga Narodów. Ten akt przenosił unię personalną na poziom unii realnych, wspólnego króla; ustanawiał także wspólny , wspólną politykę zagraniczną, wspólną politykę obronną, wspólne i monetę – powiedział podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że wpisanie aktu Unii Lubelskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” „to rzecz bardzo istotna”. „Na tę listę wpisuje się najcenniejsze . Do tej pory od 1997 r. ponad 350 obiektów zostało wpisanych, w tym 17 z Polski” – podkreślił Piotr Gliński. Zwrócił również uwagę, że uroczystość poświęcona jest także przekazaniu do zasobów Archiwum Akt Dawnych kopii cyfrowych z archiwów z Oławy w ramach umowy z Centralnym Archiwum Historycznym w Mińsku, polegającej na wymianie archiwów cyfryzowanych w obu krajach.

Program „Pamięć Świata”
Program „Pamięć Świata” (Memory of the World) został zainicjowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w 1992 r. Był on odpowiedzią społeczności międzynarodowej na dotkliwe straty, jakim dokumentacyjne uległo w XX w. m. in. podczas dwóch wojen światowych oraz reakcją na wyzwania i zagrożenia, które przyniósł ze sobą intensywny rozwój technologii informacyjnych.


W ramach Programu od 1997 r. prowadzona jest lista światowa bezcennych zabytków piśmiennictwa, na którą do chwili obecnej trafiło ponad 350 obiektów z całego świata, w tym 17 dokumentów lub zbiorów źródeł z instytucji w Polsce. Archiwum Główne Akt Dawnych zostało uhonorowane po raz piąty. W poprzednich latach na wymienioną listę z zasobu AGAD trafiły tak unikalne materiały historyczne jak: akt Konfederacji Warszawskiej z 1573 r., dokumenty Archiwum Komisji Edukacji Narodowej, część Archiwum z Nieświeża oraz traktaty pokojowe zawarte od XV do XVIII w. między Rzecząpospolitą a Imperium Osmańskim.

Kresy24.pl za  mkidn.gov.pl/ab

fot. Danuta Matloch

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Akt Unii Lubelskiej na liście UNESCO

 1. cherrish Odpowiedz

  22 marca 2018 w 18:49

  Ukraina jak żaba, kują konia, a ona też nogę wystawia.

 2. Polak z Białorusi Odpowiedz

  24 marca 2018 w 23:56

  „ustanawiał także wspólny parlament, wspólną politykę zagraniczną, wspólną politykę obronną, wspólne wojsko i monetę – powiedział podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński.” Bzdura! Kłamstwo! Wówczas Korona Polska i WKŁ miały swoje osobne wojsko i monetę, a polityka obronna była wspólna! Ignorant jakiś ten wicepremier Piotr Gliński.

 3. Pafnucy Odpowiedz

  26 marca 2018 w 23:40

  Szanowna Redakcjo zakierzonie24, „dziękuję” za dodanie mojego komentarza. Wiem że polski senat daje wam pieniądze na utrzymanie i wymaga od was „właściwej” postawy ale filtrowanie niewygodnych za to prawdziwych komentarzy o „prostamolach” miłości do nich nie zwiększy. To już nie będziemy się z ukraińcami jednać w prawdzie?

  • Dominik Odpowiedz

   26 marca 2018 w 23:43

   Pańska wypowiedź została zaprotokołowana.
   Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *