4 maja w Historii Kresów

4 maja 2013

Adam Łukasz Królikiewicz

Adam Łukasz Królikiewicz

1966 – w wyniku wypadku zmarł Adam Łukasz Królikiewicz – major kawalerii, pierwszy polski indywidualny medalista olimpijski w jeździectwie, żołnierz Legionów. Urodzony we Lwowie.

W 1914 r. walczył w I Brygadzie Legionów pod Kunicami, za co otrzymał Order . W okresie międzywojennym służył w 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i kierował nauka jazdy konnej w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Na olimpiadzie w Paryżu w 1924 r. zdobył brązowy medal w skokach przez przeszkody.


Po wojnie był znanym instruktorem jeździectwa. Zmarł wskutek obrażeń po upadku z konia na planie filmu „Popioły” podczas kręcenia sceny szarży pod Somosierrą.

1936 – we Lwowie zmarł Jan – polski inżynier hydrotechnik, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej, minister robót publicznych urodzony w 1875 r. we Lwowie.


1988 – zmarł Jan „Radosław” – polski generał, żołnierz Legionów Polskich, Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Urodzony w 1896 r. we Lwowie.

2003 – zmarła Zofia Kurzowa – językoznawczyni, badaczka słowotwórstwa polskiego i polszczyzny kresowej. Autorka i redaktorka słowników, m.in. „Słownika synonimów polskich”, a także książek o polszczyźnie Lwowa i Kresów. Urodzona w 1931 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 4 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *