2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja 2018

2 maja przypada święto niemal 20 milionów Polaków rozsianych po całym Świecie – Dzień Polonii i Polaków poza Granicami.

Święto ustanowione  zostało w 2002 roku w uznaniu „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim”.


Od 2004 obchodzone jest razem z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jesteśmy zatem winni wdzięczność Polakom, którzy stworzyli rząd na uchodźstwie i tym samym zachowana została ciągłość bytu niepodległego państwa polskiego. Pamiętamy o działaniach Polonii na rzecz Polski w czasie II wojny światowej. Polacy za granicą zabiegali o pomoc dla Państwa Podziemnego, a potem organizowali pomoc charytatywną aż do 1989 r., wspierali działania „Solidarności”, a potem byli orędownikami przyjęcia Polski do NATO i Unii Europejskiej. Państwo Polskie ma także obowiązki wobec tych, którzy nigdy nie opuścili swojej Ojczyzny, a na skutek zawieruchy dziejowej znaleźli się poza jej granicami. Winniśmy im wdzięczność za przywiązanie do polskości, za kultywowanie polskiej mowy, kultury i tradycji.


Największa Polonia za granicą żyje w Stanach Zjednoczonych – ponad 10 mln osób. Drugim, co do liczebności, skupiskiem są Niemcy – ponad 2 mln. osób, następnie Brazylia – ok. 1,9 mln osób. Liczna Polonia zamieszkuje Francję i Kanadę. Także na Wschodzie żyją nasi rodacy, którzy nigdy nie opuścili Polski. Znaleźli się poza granicami na skutek powojennego przesunięcia granic. Najwięcej Polaków mieszka do dziś na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Małe grupy polonijne żyją również w takich miejscach jak: Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza). Zakłada się, że nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociażby jeden Polak.

Łącznie, jak się szacuje, poza Polską mieszka około 21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Dzień Polonii i Polaków poza Granicami obchodzony jest w Polsce i na całym świecie – bo wszędzie mieszkają Polacy. W tym dniu odbywają się spotkania polonijne, koncerty, festyny

Z okazji tego święta marszałek Senatu, który jest opiekunem Polonii, jak co roku wygłosi orędzie na antenie Telewizji Polonia. Nie zabraknie też życzeń od najwyższych władz Polski.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków poza Granicami oraz Dnia Flagi marszałek Senatu Stanisław Karczewski, senatorowie oraz Polonijna Rada Konsultacyjna wezmą udział w państwowych uroczystościach w Warszawie, które odbędą się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą portal Kresy24.pl składa ponad 20 milionom Polaków rozsianych po całym świecie najserdeczniejsze życzenia, aby bycie Polakiem, było dla Państwa zawsze powodem do dumy.

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi 2 maja – Dzień Polonii i Polaków za Granicą

 1. Polak z Białorusi Odpowiedz

  2 maja 2018 w 23:25

  Gratuluję i pozdrawiam wszystkich rodaków!

 2. Kresowiak Odpowiedz

  3 maja 2018 w 11:44

  Polacy nie są rozsiani po świecie. Takie określenie uwłacza Ich godności. Są wszędzie u siebie. Jedynie nie każdy Polak w Polsce czuje się u siebie, niestety, i, co raz bardziej.

 3. Polak z USA Odpowiedz

  3 maja 2018 w 22:49

  super ze Pan Marszalek Senatu pochyla sie nad Polakami ktorzy mieszkaja za granica i super ze TV Polonia wyswietli Jego przemowienie. Czy ktos sie zastanowil nad faktem ze TV Polonia nie moze byc odbierana za granica (a przynajmniej w USA) – dostajemy tylko komunikat: „Z uwagi na ograniczenia licencyjne material jest niedostepny w kraja z ktorego sie laczysz”. Chetnie placilbym za jakis dostep do polskiej telewizji online. Szkoda ze nie ma takiej mozliwosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *