Artur Sandauer – bez taryfy ulgowej…

11 lutego 2012

Artur

14 grudnia 1913 r. w Samborze urodził się Artur Sandauer – wybitny polski pisarz, krytyk literacki, tłumacz, filozof i biblista pochodzenia żydowskiego.

Ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Lwowskim, a w latach 1939-1941 uczył w Samborze, gdzie został uwięziony w getcie żydowskim. Straszny czas pobytu w getcie Artur Sandauer opisuje przejmująco w swojej prozie. Myśl przewodnia tych utworów jest taka, że w obliczu grożącej zagłady zarówno neutralność, jak i próba układania się z okupantem prowadzą do śmierci lub hańby. Jedyna właściwa droga to droga walki.


Po ucieczce z getta w 1943 r. Sandauer ukrywał się, potem służył w LWP. Po wojnie  zdecydowanie występował przeciwko socrealizmowi, przez co otrzymał zakaz publikowania, który obowiązywał aż do końca stalinizmu. Na szczególną uwagę zasługują jego publikacje o Brunonie Schulzu i Witoldzie Gombrowiczu. Jego wkład w badania nad literaturą i w rozwój polskiej kultury jest ogromny.

A z ciekawostek warto odnotować, że popularny dziś zwrot „bez taryfy ulgowej” pochodzi właśnie od tytułu jednej z książek Sandauera.


Zmarł w 1989 roku w Warszawie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Artur Sandauer – bez taryfy ulgowej…

  1. Adam Sandauer Odpowiedz

    16 marca 2017 w 15:37

    Więcej informacji o Arturze Sandauerze, o antysemityzmie i antysemickich pomówieniach na pamięć pisarza: http://www.sandauer.pl/antysemityzm-i-pomowienia.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *