12 kwietnia w Historii Kresów

12 kwietnia 2013

Hrabia Andrzej Kazimierz Potocki

Hrabia Andrzej Kazimierz

1908 – we Lwowie ukraiński student zastrzelił Andrzeja Kazimierza Potockiego – polskiego polityka, Namiestnika Galicji w latach 1903-1908, marszałka Sejmu Krajowego Galicji.

Andrzej Potocki urodził się w 1861 r. Był jednym z największych właścicieli ziemskich i fabryk w Galicji i Królestwie Polskim. Jako polityk pośredniczył w 1907 r. w rokowaniach z przywódcami narodowych demokratów ukraińskich w sprawie obsadzania urzędów oraz sytuacji ukraińskiego szkolnictwa i kultury. Zastrzelił go fanatyk ukraiński – student filozofii Mirosław Siczyński.


1709 – III : w Bitwie pod Lachowcami hetman wielki litewski Kazimierz Jan pokonał hetmana Grzegorza Ogińskiego sprzyjającego carowi Piotrowi I.

1833 – w Żukowie (obecnie Ukraina) urodził się Mieczysław – polski poeta romantyczny, uczestnik Powstania Styczniowego. Poległ w bitwie pod Józefowem Biłgorajskim. Studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Od 1860 r. był pracownikiem lwowskiego , współpracował z pismami we Lwowie. Zmarł w 1863 r.


1853 – urodził się Stanisław – polski historyk, wydawca. Był profesorem literatury rosyjskiej w szkołach duchowych w Petersburgu, w latach 1918-26 – profesorem na KUL-u, a w latach 1919-20 – profesorem Uniwersytetu Wileńskiego. Zmarł w 1933 r.

1863 – zmarł Stefan – polski polityk i działacz niepodległościowy, uczestnik Powstania Styczniowego. Należał do Związku Trojnickiego, który dążył do rozwiązania kwestii włościańskiej i odbudowy Polski w granicach sprzed rozbiorów, co było przyczyną sporu z Ukraińcami. Współorganizował nielegalną drukarnię w klasztorze w Ławrze Peczerskiej, gdzie wydano „Odrodzenie” i „Wielkorusa”. Zginął w honorowym pojedynku. Urodzony w 1840 r. w Terechowej (obecnie Ukraina).

1912 – powstał – narodowa organizacja skautowa Ukraińców.

1919 – w Łucku rozpoczął się zjazd ziemian, podczas którego powstał Związek Ziemian Wołynia. Zajęto się sprawą polskiego stanu posiadania na Rusi.

1926 – Józef Karśnicki został przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego.

1944 – bandy UPA i SKW (samoobrony ukraińskiej) dokonały masakry ponad 100 Polaków we wsiach i Miedziaki w powiecie w byłym Województwie Lwowskim.

1945 – grupa operacyjna Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Siedlcach zamordowała 17 młodych osób podejrzanych o działalność w AK i NSZ.

1946 – zmarł Marian Zyndram-Kościałkowski – polski polityk 20-lecia międzywojennego związany z obozem piłsudczykowskim, premier, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego. Urodził się w 1892 r. w majątku Ponedel koło Kowna.

1963 – zmarł Kazimierz – polski filozof i logik, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. Urodził się w 1890 r. w Tarnopolu.

2007 – zmarł Andrzej – polski muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent urodzony w 1932 r. we Lwowie.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *